23. november 2020. Klement. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Materská dávka aj rodičovský príspevok sa zvýšia

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Materská dávka by mala od mája budúceho roka dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku, rodičovský príspevok sa má od rovnakého termínu zvýšiť o 10 eur na 213,20 eura. BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Materská dávka by sa mala od mája budúceho roka zvýšiť zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Táto dávka by mala dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.
Materskú dávka sa naposledy zvýšila od začiatku tohto roka, a to zo 65 % na terajších 70 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Priemerná mesačná suma materskej dávky má budúci rok podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,8 eura, čo je v porovnaní so súčasnosťou nárast o 34,60 eura.
Vláda tiež schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok by sa mal od mája budúceho roka zvýšiť zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura. "Odhaduje sa, že ovplyvnených bude priemerne mesačne 142 250 poberateľov rodičovského príspevku," tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí. Približne 3,5 tisíca z týchto poberateľov je zároveň poberateľom pomoci v hmotnej núdzi.
"Vplyv na poberateľov pomoci v hmotnej núdzi bude neutrálny, nakoľko rodičovský príspevok sa považuje za príjem na účely určenia výšky pomoci v hmotnej núdzi a táto sa o nárast rodičovského príspevku zníži," upozornil rezort práce a sociálnych vecí. Rodičovský príspevok sa naposledy zvyšoval od 1. januára 2014, a to o 3,60 eura.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow