12. december 2018. Otília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Minister Drucker rokuje na Kube o lieku na diabetickú nohu a vybudovaní centra

 20.2.2018 20.2.2018  

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na Kube rokuje o lieku na diabetickú nohu.

Odporúčame:Ministri Kaliňák, Drucker a Kažimír sú na Kube, medzi témami rokovaní je aj Akčný plán 2018

Informoval o tom portál vZdravotnictve.sk s odvolaním sa na hovorkyňu ministerstva zdravotníctva Zuzanu Eliášovú, Drucker je podľa nej súčasťou delegácie vedenej ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom. Na Kube sa šéf rezortu zdravotníctva stretne s viacerými predstaviteľmi kubánskej exekutívy, predovšetkým však s viceprezidentom rady ministrov Ricardom Cabrisasom a ministrom pre verejné zdravie Robertom Moralesom Ojedom.
„Hlavnou témou rokovaní je aplikácia lieku Heberprot a vybudovanie Centra pre liečbu diabetickej nohy na Slovensku, ktoré by slúžilo aj pacientom z iných krajín Európy, ako aj ďalšie možnosti vzájomnej spolupráce predovšetkým v oblasti vedy a výskumu,“ dodala Eliášová.

Odporúčame:Niektoré lekárske združenia podľa Druckera vyzývajú, aby lekári nerobili prehliadky mŕtvych tiel

Liek Heberprot-P doviezli na Slovensko na jar minulého roku ako súčasť deblokácie kubánskeho dlhu. Po dovezení sa ešte mesiac muselo čakať na kubánskych lekárov, ktorí museli zaškoliť slovenský personál. Pacientom sa liek podával v troch nemocniciach – najprv v Nemocnici J. A. Reimana v Prešove, následne v Univerzitnej nemocnici Bratislava a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.
Heberprot-P je využívaný v 23 krajinách sveta, Slovensko je prvou a jedinou európskou krajinou, v ktorej sa používa. Na Slovensku nie je liek registrovaný, ale právna úprava jeho používanie umožňuje. Z Kuby bolo na Slovensko privezených 7 000 balení tohto lieku.
Viac k témam: Centrum pre liečbu diabetickej nohy, diabetická noha, Kuba, kubánsky liek Heberprot-P, Tomáš DruckerZdroj: Webnoviny.sk - Minister Drucker rokuje na Kube o lieku na diabetickú nohu a vybudovaní centra © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow