19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ministrom zahraničných vecí USA má byť šéf ExxonMobilu

SITA SITA SITA  13.12.2016 13.12.2016  

Donald Trump si za nového ministra zahraničných vecí vybral Rexa Tillersona.WASHINGTON 13. decembra (WebNoviny.sk) - Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra zahraničných vecí vybral 64-ročného Rexa Tillersona, šéfa ropného koncernu ExxonMobil. S odvolaním sa na zdroje z jeho okolia to uviedli popredné americké médiá, ako sú televízie NBC News a CNN či denník New York Times.
Samotný Trump krátko predtým na svojom twitterovom konte napísal, že v utorok ráno miestneho času oznámi, kto v jeho vláde obsadí tento významný post. Príklon k Tillersonovi však Trump naznačil už v nedeľu v rozhovore pre televíziu Fox News, keď ho nazval "hráčom svetovej triedy".

Tillerson je odporcom západných sankcií voči Rusku

Úvahy o nominácii Tillersona vzbudili rozruch, keďže tento rodený Texasan celú svoju profesionálnu kariéru spojil s ropným gigantom ExxonMobil - na jeho čele stojí od roku 2006 - a nemá nijaké skúsenosti ako diplomat alebo politik.

Tillerson je navyše známy blízkymi vzťahmi s Ruskom, kde už v 90. rokoch zastupoval záujmy Exxonu, ktorý ťaží ropu a hľadá nové náleziská vo viac ako 70 krajinách na všetkých kontinentoch a má ročný obrat okolo 300 miliárd dolárov.
Už ako jeho šéf tam v auguste 2011 uzavrel dohodu o strategickej spolupráci s ruskou spoločnosťou Rosnefť týkajúcu sa ťažby ropy v Mexickom zálive a prieskumných vrtov v arktickej časti Ruska a na Sibíri. O dva roky neskôr udelil Kremeľ Tillersonovi Rad priateľstva, vyznamenanie určené cudzincom. Tillerson je tiež odporcom západných sankcií uvalených na Rusko.
Napriek tomu, že republikáni majú v Senáte väčšinu, Tillersona tam zrejme čaká ťažká skúška ohňom. Vplyvní republikánski senátori ako John McCain či Lindsey Graham už avizovali, že sa budú zaujímať o jeho úzke väzby na Moskvu.

Favoritom bol aj Rudy Giuliani

Práve post šéfa diplomacie bol jedným z tých, okolo ktorého sa objavilo veľa špekulácií. Pred Tillersonom bol veľkým favoritom bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, ten však cez víkend prekvapujúco povedal, že nechce byť ďalej zaraďovaný do okruhu osôb, s ktorými sa uvažuje ako o budúcich členoch Trumpovej vlády.
Veľa sa hovorilo aj o niekdajšom guvernérovi štátu Massachusetts Mittovi Romneym, ktorý bol hlasným kritikom Trumpa. Ten však na Facebooku napísal, že mu bolo cťou byť medzi kandidátmi na ministra zahraničných vecí. Diskusie s Trumpom označil za "príjemné a poučné" a vyjadril nádej, že nová vláda krajinu posilní a dovedie k prosperite a mieru.
Medzi kandidátmi na šéfa americkej diplomacie sa spomínali aj bývalý riaditeľ tajnej služby CIA David Petraeus, niekdajší veľvyslanec pri OSN John Bolton a senátor Bob Corker. New York Times napísal, že všetci ostatní potenciálni kandidáti boli v pondelok telefonicky oboznámení s Trumpovou voľbou.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow