2. december 2020. Bibiána. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Naučme deti múdro sporiť a rozumne míňať

SITA SITA SITA  14.11.2016 14.11.2016  

Bratislava, 11. november 2016 - Kto šetrí, má za tri. Aj táto ľudová múdrosť patrí do detského sveta, aby naše ratolesti lepšie chápali význam a hodnotu peňazí. Nápomocnou im odteraz bude aj interaktívna výstava s názvom "Múdro sporiť a rozumne míňať" v Detskom múzeu Slovenského národného múzea (SNM), ktorá vznikla vďaka grantu Nadácie Poštovej banky. Určená je všetkým žiakom základných škôl, ktorí chcú viac nahliadnuť do sveta fungovania bánk a financií.
"Sme presvedčení, že človek by sa mal finančne vzdelávať už od útleho veku. Žijeme v rýchlej dobe, kedy už aj deti prichádzajú v určitej forme do styku s peniazmi. Naším cieľom je, aby si uvedomili ich hodnotu a naučili sa s nimi rozumne narábať. Ukážeme im aj časť z toho, ako funguje banka a čo všetko obnáša práca s peniazmi", spresňuje Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky.
Vysvetliť pojmy ako bankový účet, sporenie, úrok či hypotéka je pre nejedného rodiča náročnou "misiou", podobne to platí aj pre výber peňazí z bankomatu, používanie papierových bankoviek a platbu kartou. Tvorcovia výstavy mysleli na všetko, jej súčasťou sú napríklad bankomat na tzv. "loptičkové" peniaze, kvíz na úrok či chodba rozhodnutí. "Našou ambíciou je vysvetliť deťom hravou a pútavou formou základné finančné pojmy, mechanizmy a zákonitosti sveta financií a materiálnych hodnôt. Snažíme sa touto cestou prispieť k ich lepšiemu vnímaniu a osvojeniu si týchto princípov. Veríme, že si každý návštevník odnesie z výstavy niečo nové", hovorí Branislav Rezník, projektový manažér Detského múzea SNM.
Výstava je určená predovšetkým pre deti vo veku od 4 do 11 rokov, no ocenia ju zaiste aj samotní rodičia, ktorým pomôže vysvetliť túto tému aj iným spôsobom. "Naučiť deti hospodáriť s peniazmi by mal byť tiež jedným z výchovných cieľov rodičov. Deti často nepoznajú hranicu, čo si môže rodinný rozpočet dovoliť a čo nie. Rodičia majú skôr tendenciu deti ochraňovať pred peniazmi, ako niečím zlým. A preto im nie sú schopní vysvetliť, odkiaľ sa ich peniaze v peňaženke vzali a kde ich získali. Niekedy je táto téma tabuizovaná," vysvetľuje Mgr. Zuzana Vojtová, psychologička z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
Interaktívna výstava "Múdro sporiť a rozumne míňať" v Detskom múzeu SNM je sprístupnená do konca júna 2017 a teší sa na všetkých zvedavých návštevníkov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow