26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Nebyť brzdného systému kamióna, obetí v Berlíne by bolo viac

SITA  29.12.2016 29.12.2016  

O zastavenie kamióna zneužitého pri teroristickom útoku v Berlíne 19. decembra sa postaral automatický brzdný systém vozidla.BERLÍN 29. decembra (WebNoviny.sk) - Automatický brzdný systém sa postaral o zastavenie kamióna zneužitého na islamistický teroristický útok v Berlíne 19. decembra.
Ako vyplýva z informácií, ktoré získali Severonemecký rozhlas (NDR), mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung a Západonemecký rozhlas (WDR) z kruhov vyšetrovateľov, vozidlo zastalo po 70-80 metroch iba vďaka faktu, že bolo vybavené automatickým brzdným systémom. Ten zareagoval na náraz a sám sa spustil. Zrejme tak zabránil väčšiemu počtu obetí útoku.
Na verejnosť prenikli v stredu aj informácie, podľa ktorých sa v Spoločnom stredisku pre obranu proti terorizmu (GTAZ) v Berlíne hovorilo o Tunisanovi Anisovi Amrim (atentátnikovi z Berlína) v období február-november 2016 najmenej sedemkrát.

ÚTOK V BERLÍNE

Na internete pátral po návodoch na výrobu bomby

Materiály, ktoré vznikli iba päť dní pred predmetným útokom, popisujú Tunisanovu existenciu v Nemecku, jeho pátranie po návodoch na konštrukciu podomácky vyrobených náloží na webe či na výrobu trhavín. Muž, ktorý neuspel ani v Taliansku, ani v Nemecku so žiadosťami o azyl, hľadal kontakty s tzv. Islamským štátom a ponúkal sa ako samovražedný atentátnik.
Najmenej dvakrát sa v GTAZ diskutovalo podľa dostupných zdrojov o tom, či Anis Amri pripravuje konkrétny teroristický útok v Nemecku. V oboch prípadoch to však experti považovali za nepravdepodobné.
Odporúčame:

Pitva poľského kamionistu ukázala pravdu, kedy zomrel?

Pitva ukázala, kedy terorista z Berlína zabil kamionistu

Terorista z Berlína bol aj v Holandsku, našli SIM kartu

Talianska polícia zastrelila teroristu z trhov v Berlíne

Je známa trasa, ako sa terorista z Berlína dostal do Milána

Prišli sme vás vyvraždiť, prasce. Vyhráža sa vrah z Berlína

Identifikovali všetky obete teroristického útoku v Berlíne

Pred útokom napísal list

Predpokladaný útočník z berlínskeho vianočného trhu iba krátko pred samotným útokom, o 19.41 h napísal prostredníctvom internetovej služby Telegram spoločníkovi, že už sedí v kamióne a "všetko je v poriadku". Súčasne požiadal túto osobu, ktorú oslovoval "brat môj", aby sa za neho modlila. Následne jej zaslal záber zachytávajúci volant vozidla a časť prístrojovej dosky kamióna. V stredu o tom informovalo internetové vydanie denníka Der Spiegel bez uvedenia zdrojov.
Adresát spomínaného posolstva zatiaľ nie je známy a jeho identita je predmetom vyšetrovania. Či ním eventuálne bol 40-ročný ďalší Tunisan, ktorého v stredu predbežne zadržala nemecká polícia a o ktorého prípadnom uväznení sa rozhodne najskôr vo štvrtok, ukážu až nasledujúce hodiny, prípadne dni.
Atentátnikovi sa z miesta činu podarilo ujsť, aby sa zrejme cez Holandsko a Francúzsko po trase Nijmegen-Lyon-Chambéry-Turín dostal do Talianska. Po krátkom pobyte v Miláne ho pri prestrelke po pokuse o rutinnú kontrolu jeho dokumentov zlikvidovala policajná hliadka v Sesto San Giovanni neďaleko Milána v noci na 23. decembra.
Zatiaľ však nevedno, prečo Amri smeroval práve do Talianska a prečo si na to zvolil spomínanú trasu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow