25. november 2020. Katarína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Novelu o zdravotnej starostlivosti prezident Kiska nepodpísal, odmieta jeden zásadný bod

 19.12.2017 19.12.2017  

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska vrátil do Národnej rady SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.
Ako informovala kancelária prezidenta, za problematické považuje zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa cez pozmeňujúci návrh.

Došlo k nežiaducemu javu

"Zrušením odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov formou schválenia pozmeňujúceho návrhu Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo však došlo k nežiaducemu javu, keď legislatívna úprava s potenciálnym dopadom v desiatkach miliónov eur a vplyvom na zamestnanosť najzraniteľnejšej skupiny zamestnancov bola bezdôvodne prijatá bez riadnej verejnej diskusie a bez dôsledného posúdenia jej následkov. Zúžil sa tak priestor na efektívnu kontrolu legislatívneho procesu,“ zdôvodnila hlava štátu.

Odporúčame:Lekári poukazujú na vážnu situáciu v rámci spustenia e-Health, vyzývajú na riešenie problémov

Niekoľko mesiacov pripravovaný zákon navrhoval zmeny týkajúce sa poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti, zabezpečenia systému elektronického zdravotníctva, obhliadok mŕtvych tiel či financovania ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej v zariadeniach sociálnych služieb.
Zdravotnícky výbor parlamentu v spoločnej správe predložil 92 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Medzi schválenými pozmeňujúcimi návrhmi je aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov.

Dopad v stovke miliónov eur

Prijatie takej zásadnej zmeny, akou je zrušenie odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov, ktorej dopad je odhadovaný pre rok 2018 vo výške 102,8 milióna eur, a to prostredníctvom schváleného pozmeňujúceho návrhu výboru, považuje Kiska za neodôvodnené a neprijateľné. Ak mal výbor národnej rady vôľu prijať legislatívnu zmenu v oblasti odvodov, mal podľa prezidenta z ústavy vyplývajúce právo takúto zmenu iniciovať.

Odporúčame:Štát plánuje podľa Mihála vybrať na odvodoch ešte viac, od zamestnávateľov si vezme milióny eur

"V takom prípade by zároveň museli návrh sprevádzať doložky a posúdenia jeho vplyvov a podliehal by štandardným pravidlám troch čítaní. Forma pozmeňujúcich návrhov nemá slúžiť na uľahčenie si politickej práce vysvetľovania, presviedčania a získavania podpory pre nepopulárne návrhy. Mala by byť, naopak, nástrojom pre finálnu úpravu a odstránenie chýb, a teda nástrojom na zvyšovanie kvality zákonov," vysvetlil prezident.

Bariéra medzi občanmi a politikmi

Opačný postup podľa neho len prehlbuje bariéru medzi občanmi Slovenskej republiky a tými, ktorí ju spravujú. Obchádzaním riadneho legislatívneho procesu, a teda porušovaním vlastných pravidiel, parlament vysiela podľa hlavy štátu verejnosti nežiaduci signál, že princípy právneho štátu, v ktorom je štátna moc viazaná zákonom, si môže ohýbať podľa svojej vôle.
Podľa Kisku by sa mal utvoriť dostatočný priestor posúdiť problematiku zrušenia odpočítateľnej položky na vymeriavací základ zamestnávateľa nanovo a komplexnejšie.
"Navrhujem preto, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní vypustila zo schváleného zákona body týkajúce sa odpočítateľnej položky na vymeriavací základ zamestnávateľa," dodal.
Viac k témam: Andrej Kiska, parlament, prezident SRZdroj: Webnoviny.sk - Novelu o zdravotnej starostlivosti prezident Kiska nepodpísal, odmieta jeden zásadný bod © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow