24. január 2019. Timotej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

O pomoc pri vydaní Kosíka chce minister Kaliňá poprosiť aj zahraničných kolegov

 18.1.2018 18.1.2018  

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák chce osloviť aj svojich zahraničných rezortných kolegov v súvislosti s vydaním Ľuboša Kosíka. Potvrdil to po rokovaní vlády. Kosík sa momentálne nachádza vo väzení v Mali, Slovensko žiada o jeho vydanie, ale nemá s touto africkou krajinou uzavretú žiadnu zmluvu o vydávaní osôb.

Kaliňák nespresnil konkrétne mená

Kaliňák vysvetlil, že chce rokovať s kolegami, ktorí majú historicky nadštandardné vzťahy s Mali, nespresnil však konkrétne mená. Mohlo by to byť Francúzsko, keďže Mali je jeho bývalou kolóniou.

Odporúčame:Expríslušník SIS vyhlásil, že únos Kováča ml. osobne nariadil Lexa

Šéf rezortu vnútra však upozornil, že je predčasné sa k tomu podrobne vyjadrovať, keďže druhé krajiny môžu odmietnuť vstupovať do prípadu. Minister tiež potvrdil, že aj predstavitelia ministerstva zahraničných vecí budú cez svoje linky tlačiť predstaviteľov Mali k tomu, aby Kosíka vydali.

Kosík trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorý sa podieľal na únose Michala Kováča ml. a momentálne sa nachádza vo väznici v Mali, trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami. To, či a kedy ho vydajú na Slovensko, je na rozhodnutí tamojšieho ministra spravodlivosti.
Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Ešte v decembri však pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.
Kosíka chce Slovensko dostať na Slovensko aj preto, aby ho mohli v tomto prípade vypočuť. Zadržali ho v Mali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.
Viac k témam: Ivan Lexa, Ľuboš Kosík, Robert Kaliňák, SIS Slovenská informačná služba, únos Michala Kováča ml.Zdroj: Webnoviny.sk - O pomoc pri vydaní Kosíka chce minister Kaliňá poprosiť aj zahraničných kolegov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow