20. január 2021. Dalibor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

O Procházkovi nerozhodli, výbor žiada ďalšie informácie

SITA SITA SITA  24.11.2016 24.11.2016  

Radoslav Procházka kandiduje na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Jeho nomináciu sprevádzajú kritické hlasy, spochybňujúceho jeho morálny kredit.BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) - Poradný výbor, ktorý posudzuje kandidatúru Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ), o nej ešte nerozhodol. Výbor žiada o ďalšie doplnenie informácií. Uvádza sa to v žiadosti, ktorú má agentúra SITA k dispozícii.
Odporúčame:

Vláda odklepla kandidatúru Radoslava Procházku na eurosudcu

Radoslav Procházka sa vzdal poslaneckého mandátu

Z materiálu vyplýva, že poradný výbor chce kompletný záznam a prepis rozhovoru medzi Radoslavom Procházkom a Igorom Matovičom o financovaní prezidentskej kampane. Originál a preklad rozhodnutia o zastavení trestného stíhania v tomto prípade, kde sa riešilo podozrenie z prípravy krátenia dane.
Pred rozhodnutím chce mať výbor tiež k dispozícii kompletný záznam a prepis verejného ospravedlnenia Procházku za omyl, ktorého sa dopustil. Výbor tiež žiada zápisnicu aj nahrávku z vypočutia Procházku na Súdnej rade SR. Z materiálu vyplýva, že súdna rada má podklady zaslať do 25. novembra. Procházka sa má k požiadavkám vyjadriť do 28. novembra.

Procházkovu kritiku sprevádza kritika

Vláda 28. septembra odobrila kandidatúru Radoslav Procházka na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.
Procházkovu kandidatúru vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádza kritika. Nikto nespochybňuje jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňuje jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za "trafiku", ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To ale expolitik odmietol.
Informácie o Procházkovej politickej minulosti sa rozhodol poradnému výboru zaslať predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Od Slovenska sa očakávalo, že na navrhne ženu

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny - pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas

Radoslav Procházka je vedúci katedry Teórie práva a ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. V minulosti pôsobil aj ako vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, bol zástupcom SR pred súdmi EÚ v rokoch 2004 - 2006 a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie (2002 - 2004). Zastával aj funkciu poradcu Ústavného súdu SR (2001 - 2002), robil tiež pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnú helsinskú federáciu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow