25. október 2020. Aurel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obama hromadne udeľoval milosti a skrátil tresty odsúdeným

SITA  20.12.2016 20.12.2016  

Išlo o najväčší počet individuálnych milostí udelených ktorýmkoľvek prezidentom USA v jeden deň. HONOLULU 20. decembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Barack Obama udelil milosť 78 ľuďom a tresty skrátil 153 ďalším odsúdeným za federálne trestné činy. Oznámil to v pondelok Biely dom s tým, že ide o najväčší počet individuálnych milostí udelených ktorýmkoľvek prezidentom USA v jeden deň.
Obama udeľuje milosti vo svojich posledných mesiacoch vo funkcii v rýchlom tempe, ale prioritne uprednostňuje skrátenie trestov odsúdeným za drogové trestné činy pred ich omilostením. Udelenie milosti znamená odpustenie zločinu a odstraňuje obmedzenia na právo voliť, zastávať štátnu či komunálnu funkciu alebo byť členom súdnej poroty. Milosť tiež zmierňuje stigmu vyplývajúcu z odsúdenia.
V pondelok boli vydané milosti za široký rad trestných činov, napríklad za prechovávanie falšovaných peňazí, neoprávnené vlastnenie strelnej zbrane a neúmyselné zabitie. Jedným z tých, ktorí dostali milosť, bol muž prepustený v roku 1990 z armády za správanie nevhodné pre vojaka - krádež v obchode.
Obamov poradca v Bielom dome Neil Eggleston povedal, že prezident od začiatku výkonu svojej funkcie udelil milosť spolu 148 ľuďom. Tresty skrátil 1176 ľuďom, z toho 395 odpykávajúcim si doživotné tresty.
Podľa Egglestonových slov je prípad každého jedného človeka, ktorému bol trest prepáčený alebo zmiernený, jedinečný - jedno však majú spoločné: po odsúdení viedli produktívny život, rešpektovali zákony a zmysluplne prispievali spoločnosti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow