21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obama vyzval Trumpa na pevný postoj voči Rusku

SITA SITA SITA  18.11.2016 18.11.2016  

Donald Trump sa v priebehu prezidentskej kampane opakovane vyjadroval pozitívne o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. BERLÍN 18. novembra (Webnoviny.sk) - Dosluhujúci americký prezident Barack Obama apeloval vo štvrtok na svojho nástupcu v Bielom dome Donalda Trumpa, aby zaujal pevný postoj voči Rusku v prípade, ak bude Moskva porušovať medzinárodné normy. Trumpa tiež varoval pred uzatváraním pragmatických dohôd s Kremľom na úkor iných krajín, informovala agentúra AP.

Obama vyjadril nádej, že jeho nástupca v prezidentskej funkcií sa bude usilovať o konštruktívnu spoluprácu s Ruskom, kdekoľvek to bude primerané. Zároveň by však podľa Obamu nemal zabúdať na rozdielne pozície oboch veľmocí ohľadne Sýrie, Ukrajiny či základných demokratických hodnôt.
"Verím, že (Trump) jednoducho nezvolí prístup vychádzajúci z reálpolitiky a že nebude presadzovať uzatváranie dohôd s Ruskom aj keby to malo poškodzovať iných, porušovať medzinárodné právo alebo vystaviť riziku menšie krajiny," povedal Obama na spoločnej tlačovej konferencií s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne.
Podľa Obamu sa v zahraničnej politike nemožno riadiť len tým, čo sa v istej chvíli zdá byť politicky výhodné a pohodlné. Donald Trump sa v priebehu prezidentskej kampane opakovane vyjadroval pozitívne o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Akú stratégiu však napokon zvolí voči Moskve, však zatiaľ nie je jasné.
Barack Obama pricestoval do Nemecka v rámci rozlúčkovej cesty do Európy, v rámci ktorej už navštívil Grécko. V Berlíne sa ešte dnes stretne s viacerými európskymi lídrami vrátane Merkelovej, britskej premiérky Theresy Mayovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, španielskeho premiéra Mariana Rajoya či talianskeho ministerského predsedu Mattea Renziho.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow