22. január 2019. Zora. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Oblasť Afrického rohu čelí podľa ministra Lajčáka vážnej humanitárnej katastrofe

 15.5.2017 15.5.2017  

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Katalyzátory nekontrolovanej migrácie ako rast populácie, nezamestnanosť, etnické a náboženské konflikty či chudoba a hlad sú v súčasnosti najväčšími výzvami, ktorým čoraz intenzívnejšie čelí Afrika.

Kritická situácia aj v Somálsku

Zhodli sa na tom šéfovia diplomacií členských krajín Európskej únie na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, na ktorej Slovensko zastupoval minister Miroslav Lajčák.
„Osobitnú pozornosť sme venovali zhoršujúcej sa politickej, bezpečnostnej a humanitárnej situácii v Somálsku, Etiópii a Južnom Sudáne. Zhodli sme sa na tom, že musíme posilňovať konkrétne cielené aktivity EÚ v regióne,“ vyhlásil po rokovaní.

Odporúčame:Kapverdy sú podľa Lajčáka mimoriadnou africkou krajinou, orientujú sa na Európsku úniu

Oblasť takzvaného Afrického rohu čelí podľa Lajčáka vážnej humanitárnej katastrofe - len v Somálsku je viac ako šesť miliónov ľudí v kritickej situácii.
„Bez zapojenia regionálnych hráčov, akým je napríklad Africká únia, nebude možné ukončiť boje a nájsť politické riešenia s víziou celkovej stabilizácie tejto časti sveta,“ zdôraznil Lajčák.
Ministri sa zhodli, že EÚ musí s Afrikou prehĺbiť kontakty najmä v oblastiach ako bezpečnosť, rozvoj, obchod a investície, prevencia konfliktov a ich krízový manažment, ako aj neregulárna migrácia.

Globálna stratégia EÚ

Ministri na zasadnutí tiež zhodnotili implementáciu Európskej globálnej stratégie v oblasti bezpečnosti a obrany a odsúhlasili príslušné závery, ktoré formálne schvália ministri obrany 18. mája.
Jedným z konkrétnych výsledkov procesu implementácie stratégie je dohoda na urýchlení procesov pri vysielaní expertov do civilných misií EÚ.
„Slovensko podporuje prijatie Globálnej stratégie EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany. Ak chceme, aby EÚ bola globálnym hráčom, musíme hľadať a nachádzať praktické konkrétne riešenia, ktoré reálne zvýšia akcieschopnosť únie,“ uviedol Lajčák.
Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Viac k témam: Afrika, bezpečnosť, Európska únia, humanitárna kríza, migrácia, migranti, Miroslav Lajčák, Smer-SDZdroj: Webnoviny.sk - Oblasť Afrického rohu čelí podľa ministra Lajčáka vážnej humanitárnej katastrofe © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow