21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obrazom: Milovaný i nenávidený. Exulanti smrť Castra slávili

SITA SITA SITA  26.11.2016 26.11.2016  

Ku Kubáncom sa neskôr pridali aj stovky Venezuelčanov, Kolumbijčanov a Portoričanov. MIAMI 26. novembra (WebNoviny.sk) - Stovky exilových Kubáncov oslavovali v noci na sobotu v štvrti Little Havana (Malá Havana) mesta Miami v americkom štáte Florida úmrtie kubánskeho vodcu Fidela Castra.
Ulicu, na ktorej sa nachádzajú početné kubánske reštaurácie a bary, zaplavili trúbiace autá a ľudia, mnohí s malými deťmi v náručí, mávajúci kubánskymi zástavami. Ku Kubáncom sa neskôr pridali aj stovky Venezuelčanov, Kolumbijčanov a Portoričanov.
Dav skandoval: Fidel, tyran, zober si aj svojho brata!
"Prial by som si, aby tu ešte mohol môj otec a zažiť to," citovali noviny Miami Herald 27-ročného Abrahama Quintera. Pred kaviarňou Versailles, tradičným miestom stretávania exilových Kubáncov v Miami, sa zhromaždil dav, ktorý skandoval "Fidel, tyran, zober si aj svojho brata!" Starosta Miami Tomás Regalado, ktorý sa narodil na Kube, pred kaviarňou povedal, že nariadil polícii, aby posilnila svoju prítomnosť v uliciach na zabezpečenie pokojného priebehu zhromaždení.
Členka Snemovne reprezentantov za Republikánsku stranu Ileana Ros-Lehtinenová, ktorá odišla z Kuby ako osemročná, vyhlásila, že smrť Fidela Castra nie je dôvodom na radosť, je to však nová príležitosť pre súčasného kubánskeho prezidenta Raúla Castra, aby sa prispôsobil novým časom. "Neoslavujeme smrť človeka, ale smrť ideológie," povedal 40-ročný Carlos López, ktorý priviedol svoju 12-ročnú dcéru Tiffany, aby mohla neskôr svojim vnúčatám porozprávať o tejto historickej udalosti.
Odporúčame:

Zomrel bývalý kubánsky prezident Fidel Castro (†90)

Fico: Kuba nikoho neohrozovala, chcela len žiť vlastný život

Na Floride žije okolo 1,4 milióna Kubáncov

Denník Miami Herald pripomenul inú historickú súvislosť, ktorá neušla mnohým exilovým Kubáncom: Castro zomrel na deň presne 17 rokov po tom, čo pri pobreží Floridy zachránili vtedy päťročného kubánskeho chlapca Eliana Gonzáleza, ktorého matka sa s ním vydala na chatrnom plavidle z Kuby do USA. Elianova matka plavbu neprežila.
Chlapcova záchrana sa stala predmetom sedemmesačného súdneho sporu medzi jeho príbuznými žijúcimi v USA a na Kube a prispela k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Elian sa v júni 2000 nakoniec vrátil na Kubu. Kubánsky vodca a exprezident Fidel Castro zomrel v piatok večer vo veku 90 rokov. Na Floride žije okolo 1,4 milióna Kubáncov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow