21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obrazom: Otvorili top atrakciu Vysokých Tatier, ľadový dóm

SITA SITA SITA  25.11.2016 25.11.2016  

Otvorením ľadového dómu odštartovali zimnú sezónu v Tatrách. Sochári vytvorili unikátne dielo v gotickom štýle, jeho súčasťou je aj socha Majstra Pavla z Levoče.HREBIENOK 25. novembra (WebNoviny.sk) – Sprístupnením Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách verejnosti v piatok Tatranci oficiálne štartujú zimnú sezónu. Tento rok na ňom pracovalo pätnásť sochárov spolu s pomocníkmi, ľadový chrám s témou spišskej gotiky vybudovali za tri týždne.
"Tatranský dóm je oproti minulému roku opäť väčší, pričom na jeho stavbu bolo použitých až 90 ton ľadu, čo je o 20 ton viac ako minulý rok. Hlavným staviteľom tohto výnimočného diela, ktoré berie dych, je sochár Adam Bakoš, ktorý sa tejto pozície zhostil už po druhýkrát," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Andrea Žigová.
Tatranský ľadový dóm patrí k top atrakciám zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, verejnosti je od dnešného dňa sprístupnený po štvrtýkrát. Kupola na Hrebienku ukrýva tony ľadu v 720 ľadových blokoch, ktoré v štyroch kamiónoch postupne dovážali na Hrebienok od začiatku novembra.
Počas tvorby ľadovej krásy pracovali sochári 10 až 12 hodín denne pri teplote okolo mínus sedem stupňov Celzia v špeciálnej kupole, ktorá chráni mrazivé dielo pred vrtochmi počasia a vďaka klimatizácii udržuje teplotu stabilne pod nulou.
Súčasťou unikátneho gotického chrámu je oltár so sochou Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom či socha Majstra Pavla z Levoče, ktorá sa nachádza v klenbách napravo od oltára, ako aj ďalšie zaujímavé sochy na oltári s témou spišskej gotiky ako socha sv. Jakuba, sv. Barbory, sv. Márie Magdalény či sv. Antona Pustovníka.

Ľadový chrám je otvorený denne od 9:00 do 16:30

Originálne majstrovské ľadové dielo je doplnené umeleckými výplňami gotických okien technikou líhaného skla (reliéfne tvarovanie plochého skla), ktorých autorom je sklár a dizajnér slovensko-gréckeho pôvodu Achilleas Sdoukos. Práve jeho umelecký život sa orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo. Nekonečným zdrojom je pre neho príroda, antická mytológia a svet okolo neho.
"Projekt Tatranského ľadového dómu ma veľmi zaujal. Bolo pre mňa veľmi inšpiratívne tvoriť takéto monumentálne dielo zo skla. Zároveň to bola pre mňa veľká česť spolupodieľať sa na tejto krásnej myšlienke, ktorá je zhmotnená v unikátnej ľadovej architektúre. Mojou úlohou bolo dostať do jedného diela sakrálny motív, čo symbolizuje Bohorodička v centrálnom okne, spolu s motívmi našich Tatier, ktorými sú Kriváň a plesnivec v bočných oknách, a vytvoriť tak niečo výnimočné. Snažil som sa v skle zachytiť význam tohto majestátneho oltáru ako symbolu tohto miesta," opísal svoj prínos Sdoukos.
Počas minuloročnej sezóny navštívil Tatranský ľadový dóm rekordný počet návštevníkov, bolo ich 218-tisíc. Otvorený bol 137 dní a uskutočnilo sa v ňom aj päť svadieb a jedny oficiálne zásnuby. Počas tejto sezóny je ľadový chrám otvorený denne od 9:00 do 16:30.
"Počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny chystáme pre návštevníkov pravidelne každú nedeľu o 15:30 v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia, pričom začíname sériou adventných koncertov. Prvý adventný koncert je naplánovaný už na nasledujúcu nedeľu 27. novembra," doplnila Žigová.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow