15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Obrazom: Vládny Jak-40 odletel na 'dôchodok' do Košíc

SITA SITA SITA  8.12.2016 8.12.2016  

Lietadlo Jak-40 slúžilo Leteckému útvaru ministerstva vnútra neuveriteľných 42 rokov.BRATISLAVA 8. december 2016 (WebNoviny.sk) - Vládny Jak-40 má za sebou posledný let, v stredu odletel z bratislavského letiska M. R. Štefánika do Košíc. "Lietadlo slúžilo Leteckému útvaru Ministerstva vnútra SR neuveriteľných 42 rokov. Od roku výroby (1974) nalietalo 9671 hodín a absolvovalo 12.257 letov," uviedlo ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook.
Jak-40 teraz skončí ako exponát v Múzeu letectva v Košiciach. "Mám na to dobré spomienky, mašina je spoľahlivá, je to jednoducho robené. Má to svoje roky, už sa to modernizovalo, predpisy si to vyžadovali," povedal na bratislavskom letisku pilot MV SR Ladislav Klinčok, ktorý začal na tomto lietadle lietať ešte v roku 1987 a vozil viaceré generácie politikov. "Vtedy to bol predseda vlády pán Colotka, do Prahy sa často lietalo. Po roku 1989 tým lietala nová generácia politikov, v podstate všetci, niekedy zahraničná delegácia, ktorú sme prevážali do Tatier, do Košíc," spomenul. Lietadlo bude zakonzervované a ďalšie štyri roky bude ako muzeálny exponát slúžiť návštevníkom košického múzea.
V rámci obnovy pribudli v tomto roku do letky ministerstva vnútra nové lietadlá, konkrétne Airbus A-319 a tiež Fokker 100, pričom druhý stroj tohto typu by mal mať rezort k dispozícii do konca tohto roka. Ministerstvo vnútra malo doteraz v letke dve lietadlá Jak-40, zostávajúci bude lietať ešte budúci rok. Letka rezortu tiež disponuje aj dvoma strojmi Tupolev TU-154 M, z ktorých jeden je odstavený na ploche bratislavského letiska a nelieta. Druhý TU-154 M bude aspoň tri nasledujúce roky slúžiť ako záloha, prípadne na humanitárne účely.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow