25. október 2020. Aurel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Odpustenie gréckeho dlhu je vylúčené, vyhlásil šéf eurovalu

SITA SITA SITA  28.11.2016 28.11.2016  

Šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu Klaus Regling pripúšťa, že Atény dosiahnu zmiernenie podmienok splácania úverov, napríklad predĺžením termínov splatnosti.ATÉNY 28. novembra (WebNoviny.sk) - Možnosť, že členské štáty eurozóny schvália Grécku odpustenie dlhu, je vylúčená. Vyhlásil to počas víkendu šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), tzv. trvalého eurovalu, Klaus Regling. Nevylúčil pritom, že Atény dosiahnu zmiernenie podmienok splácania úverov, napríklad predĺžením termínov splatnosti.
Za túto možnosť sa prihovára Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého je verejný dlh krajiny prevyšujúci sumu 300 mld. eur už neudržateľný. Zníženie nominálnej hodnoty dlhu si však podľa Reglinga neželá ani samotný MMF, pričom Grécko v súčasnosti nemá problém splácať svoje záväzky.
Grécko je na medzinárodnej pomoci závislé od roku 2010, kedy sa vysoko zadlžená krajina ocitla na pokraji štátneho bankrotu a stratila prístup na finančné trhy. V dôsledku dlhotrvajúcej recesie sa grécka ekonomika v porovnaní so stavom pred nástupom globálnej finančnej krízy zmenšila zhruba o štvrtinu.
Verejný dlh Grécka tento rok podľa odhadov dosiahne 315 mld. eur alebo 180 % hrubého domáceho produktu krajiny. Pokrokom Atén pri zavádzaní reforiem, od ktorých závisí uvoľnenie ďalšej finančnej pomoci, sa budú zaoberať ministri financií menovej únie na zasadnutí 5. decembra.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow