27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

OECD predpovedá rýchly rast slovenskej ekonomiky

SITA SITA SITA  28.11.2016 28.11.2016  

Po raste v tomto roku o 3,6 percenta sa slovenská ekonomika podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj v budúcom roku zväčší o 3,4 a roku 2018 o 3,8 percenta.PARÍŽ 28. novembra (WebNoviny.sk) - Slovenská ekonomika po raste v tomto roku o 3,6 percenta v budúcom roku posilní o 3,4 percenta a roku 2018 sa jej rast zrýchli na úroveň 3,8 percenta. Uviedla to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v najnovšej prognóze.
Zlepšujúca sa situácia na trhu práce podporí výdavky domácností, uviedla OECD v predikcii, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke. Organizácia predpovedá, že súkromná spotreba na Slovensku v tomto roku posilní o 2,8 percenta, v budúcom roku o 3,1 percenta a v roku 2018 o 3,3 percenta.
Organizácia predpokladá aj zotavenie investícií. Hrubá tvorba fixného kapitálu na Slovensku podľa predikcie OECD po poklese o 0,2 percenta v tomto roku, posilní v budúcom roku aj v roku 2018 zhodne o 5 percent. Organizácia zároveň predpokladá, že slovenský export bude naďalej profitovať z expanzie automobilového sektora, ktorý zvyšuje produkciu. Silné fiškálne príjmy podporia plán vlády v oblasti redukcie deficitu, poznamenala organizácia. Zlepšenie efektívnosti verejného sektora a meniace sa zloženie výdavkov pritom podľa OECD môžu na Slovensku vytvoriť priestor na financovanie dodatočných vládnych opatrení na podporu rastu.
Globálna ekonomika by mala podľa OECD v budúcom roku posilniť o 3,3 percenta. Organizácia tak predpoveď rastu svetovej ekonomiky vylepšila, keďže jej predchádzajúca predikcia rátala s budúcoročným rastom globálneho hospodárstva o 3,2 percenta. Po rokoch slabého hospodárskeho rastu šéf OECD Ángel Gurría vyjadril nádej, že "globálna ekonomika je pravdepodobne v bode obratu".
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow