30. október 2020. Šimon/Šimona. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

OĽaNO: Ku kupovaniu hlasov vo voľbách došlo aj v Rakúsoch

SITA SITA SITA  14.11.2016 14.11.2016  

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity za druhej vlády Roberta Fica, Peter Pollák uviedol, že takéto praktiky sa robia každé voľby v rôznych obciach. Ako terajší člen štátnej volebnej komisii chce iniciovať v komisii diskusiu ako predchádzať kupovaniu hlasov.BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Ku kupovaniu voličských hlasov podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nedošlo len v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa), ale aj v neďalekej obci Rakúsy. Ako informoval v pondelok na tlačovej besede predseda OĽaNO Igor Matovič, v obci Rakúsy sú dva obvody.
"V prvom, kde Rómovia nebývajú, získal Robert Fico 70 hlasov a Peter Chudík so Stanislavom Kubánkom nula. V druhom obvode, kde Rómovia bývajú, Fico získal 35 krúžkov, Chudík 154 a Kubánek 143. Je evidentné, že tieto hlasy boli kúpené. Takýchto prípadov sú nie desiatky, ale stovky," vyhlásil Matovič.
Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity za druhej vlády Roberta Fica, Peter Pollák uviedol, že takéto praktiky sa robia každé voľby v rôznych obciach. Ako terajší člen štátnej volebnej komisii chce iniciovať v komisii diskusiu ako predchádzať kupovaniu hlasov. "Vyzývam tých, ktorí takto získavali hlasy, aby sa vzdali mandátu poslanca NR SR. Nech vrátia poslanecký mandát, lebo ho získali nelegálne. Zneužili chudobu a nevedomosť ľudí," vyhlásil Pollák.
Podľa Matoviča Smer-SD počas svojej vlády do obce Lomnička neinvestoval ani euro. Upozornil, že v Lomničke získal Chudík 324 hlasov a Kubánek 395 hlasov, Fico 270. Svedkovia svedčili, že za hlas dostávali krabičku cigariet. OĽaNO v tejto obci nemalo podľa Matoviča člena okrskovej volebnej komisie. Na prípad upozornila RTVS. Podľa Matoviča treba rozviazať ruky policajtom a prokurátorom, aby mohli volebnú korupciu vyšetrovať.
Podľa RTVS nový svedok potvrdil kupovanie voličských hlasov v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa). Ide o prípad dvoch poslancov strany Smer-SD, ktorí boli podozriví z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách. Informovala o tom RTVS v relácii Správy RTVS. Zdroj RTVS hovorí, že frekvencia ľudí, ktorí majú záujem o hlasy miestnych Rómov, je počas volieb veľmi častá, a deje sa to už roky.
RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru-SD Roberta Fica dvaja poslanci Stanislav Kubánek a Peter Chudík.
Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila. RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol. Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory.
Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich údajne podplácal. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli. Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow