17. december 2018. Kornélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

OSN ponechá mierové jednotky na Cypre ďalších šesť mesiacov

SITA  26.1.2017 26.1.2017  

Cyprus sa rozdelil na juh s cyperskými Grékmi a sever s cyperskými Turkami v roku 1974.NEW YORK 26. januára (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok jednomyseľne hlasovala za ponechanie mierových jednotiek OSN na Cypre ďalších šesť mesiacov.
Vyzvala súčasne cyperských Grékov aj cyperských Turkov, "aby sa chopili súčasnej príležitosti" na znovuzjednotenie rozdeleného ostrova v Stredozemnom mori.Rezolúcia prijatá najvplyvnejším orgánom OSN zároveň privítala pokrok dosiahnutý na nedávnych rokovaniach, ktoré viedli lídri z oboch súperiacich táborov, a povzbudila obe strany, aby zintenzívnili snahy o vyriešenie kľúčových, ešte otvorených záležitostí.
Cyprus sa rozdelil na juh s cyperskými Grékmi a sever s cyperskými Turkami v roku 1974, keď Turecko podniklo inváziu na ostrov a reagovalo tak na štátny prevrat podniknutý cyperskými podporovateľmi zjednotenia ostrova s Gréckom. Cyperskí Turci vyhlásili v roku 1983 nezávislý štát, ale uznáva ho iba Turecko, ktoré tam má umiestnených 35.000 vojakov.Bezpečnostná rada OSN dnes zdôraznila, že takýto stav "je neudržateľný".
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow