15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pápež František oslávil 80. narodeniny s bezdomovcami

SITA  17.12.2016 17.12.2016  

Pápež slávnostný deň hodlá stráviť štandardným pracovným programom. VATIKÁN 17. decembra (WebNoviny.sk) - Pápež František sa v sobotu dožíva 80-tich rokov. Prostredníctvom e-mailových adries zriadených špeciálne pre túto príležitosť dostal takmer 50.000 gratulácií k svojmu jubileu, oznámili vatikánske zdroje.
Blahoželania môžu byť v latinčine, taliančine, španielčine, portugalčine, angličtine, francúzštine, nemčine a poľštine. Väčšina z nich však prišla v anglickom, španielskom a talianskom jazyku. Viac než 1000 bolo i v latinčine.
Odporúčame:

Profil pápeža Františka. Oslavuje životné jubileum

Dostal tri kytice slnečníc

František zároveň absolvoval spoločné raňajky s ôsmimi bezdomovcami, ktorí žijú v okolí Námestia sv. Petra vo Vatikáne, pričom od nich dostal tri kytice slnečníc, ktoré následne umiestnil vo svojej rezidencii.
Pri príležitosti osláv odslúžil tiež mimoriadnu omšu v jednej z vatikánskych kaplniek - spoločne s kardinálmi, ktorí žijú v Ríme. Citujúc antických básnikov a filozofov, svoj vysoký vek označil za "smäd po múdrosti".
Pápež však slávnostný deň hodlá stráviť štandardným pracovným programom. Stretne sa s maltským prezidentom, predsedom vatikánskej biskupskej kongregácie, biskupom zo Švajčiarska a ďalšími cirkevnými hodnostármi.

Blahoželal aj Obama

Narodeninové blahoželanie poslal v noci na sobotu pápežovi aj odchádzajúci americký prezident Barack Obama. Hlave katolíckej cirkvi zároveň poďakoval za pomoc pri sprostredkovaní historického zblíženia USA a Kuby.
František je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvý pápež z amerického kontinentu. V poradí 266. pápežom sa Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ako znie jeho občianske meno, stal 13. marca 2013.
Na svätopeterskom stolci vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť sv. Františka z Assisi. Je zároveň prvým pápežom pochádzajúcim z rádu jezuitov. Predtým slúžil ako kardinál v rodnom Buenos Aires.
Pápež František predstavuje kompromis medzi ľavicovou teológiou oslobodenia populárnou v Latinskej Amerike a tradicionalizmom jezuitského rádu. Je známy aj svojou kritikou kapitalizmu - globálneho ekonomického systému.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow