15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pápež ukončil Svätý rok, zatvoril bránu Baziliky sv. Petra

NextFuture NextFuture NextFuture  20.11.2016 20.11.2016  

Svätý rok sa spája s pápežským prísľubom úplného odpustenia trestov za hriechy veriacich.VATIKÁN 20. novembra (WebNoviny.sk) - Pápež František v nedeľu zatvoril Svätú bránu Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, čím oficiálne ukončil Svätý rok milosrdenstva, 11-mesačný katolícky sviatok. Tento 19. mimoriadny Svätý rok, ktorý sa začal vlani 8. decembra, sa vzťahuje k 50. výročiu ukončenia druhého vatikánskeho koncilu.
Vo svojej homílii na Námestí sv. Petra pápež vyhlásil, že hoci sa tento rok špeciálnych modlitieb a stretnutí skončil, ľudia by nemali zatvárať "dvere zmierenia a milosti", informovala agentúra AP. Svätý rok prilákal do Vatikánu a Ríma približne 20 miliónov návštevníkov, ktorí prešli Svätými bránami tamojších bazilík.
Svätý rok sa oslavuje v katolíckej cirkvi od roku 1300, pôvodne každých 100 rokov; tento interval sa však od roku 1450 skrátil na 25 rokov. V riadnom termíne sa nekonal dvakrát - v roku 1800, keď zúrili napoleonské vojny a o 50 rokov neskôr, keď bola vyhlásená tzv. rímska republika a vtedajší pápež Pius IX. žil v exile.
Okrem toho pápež môže vyhlásiť aj "mimoriadny" Svätý rok, ako to bolo aj v poslednom, aktuálnom prípade. Mimoriadny Svätý rok pritom nemusí trvať po celý kalendárny rok a spája sa s pápežským prísľubom úplného odpustenia trestov za hriechy veriacich. Po jeho skončení sa brány bazilík opätovne zapečatia.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow