19. september 2020. Konštantín. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Parlament schválil zmeny, voľby do VÚC budú jednokolové

SITA  2.2.2017 2.2.2017  

Opozičná poslankyňa Veronika Remišová sa v pléne vyjadrila, že je obrovským diletantizmom, keď vládni poslanci idú meniť volebný systém pár mesiacov pred voľbami.
BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja.
"Praktické skúsenosti ukázali, že voliči sú skôr motivovaní zúčastniť sa na prvom kole volieb, v ktorom volia aj poslancov do zastupiteľstva samosprávneho kraja. Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov. Štát však na zabezpečenie druhého kola voľby vynakladá nezanedbateľné finančné prostriedky," zdôrazňujú poslanci Vladimír Faič (Smer-SD), Martin Glváč (Smer-SD), Tibor Glenda (Smer-SD), Gábor Gál (Most-Híd), Andrej Hrnčiar (poslanecký klub Most-Híd), Dušan Jarjabek (Smer-SD) a Martin Nemky (Smer-SD) v predkladanej správe.

Ušetrilo by sa 2,4 milióna eur

Zároveň pripomínajú, že pravidlo jednokolovej voľby sa uplatňuje aj pri voľbách starostov obcí a primátorov miest, pričom postavenie a zodpovednosť primátorov veľkých krajských miest sú porovnateľné s postavením a zodpovednosťou predsedov samosprávnych krajov. Zmenou zákona podľa predkladateľov dôjde k významnej úspore peňazí. Napríklad vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa približne 2,4 milióna eur.
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) sa v pléne vyjadrila, že je "obrovským diletantizmom, keď vládni poslanci idú meniť volebný systém pár mesiacov pred voľbami". Voľby budú v novembri, a preto poslanec Dušan Bublavý (Smer-SD) uviedol, že je dostatok času na to, aby politické strany vybrali toho najlepšieho kandidáta na župana.

Regionálne voľby v rovnakom termíne ako komunálne

Parlament schválil aj návrh novely ústavy, aby sa regionálne voľby konali v rovnakom termíne ako komunálne. Cieľom schválenej novely ústavy je predĺženie volebného obdobia orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v roku 2017. Tým sa vytvorila možnosť, aby sa voľby do orgánov samosprávy obcí a orgánov vyšších územných celkov v roku 2022 mohli konať v jeden deň. Predkladatelia argumentujú, že zjednotením volebného obdobia možno vytvoriť právne podmienky pre to, aby sa voľby orgánov samosprávy obcí a vyšších územných celkov mohli konať v rovnakom čase.
"Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo mu v konečnom dôsledku nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch. Pre kandidátov a politické strany by mal takýto postup vyvolať kreatívnejšie programy a zlepšiť výber kandidátov pre jednotlivé funkcie," zdôvodnili svoj návrh poslanci Vladimír Faič, Martin Glváč, Tibor Glenda, Gábor Gál, Andrej Hrnčiar, Dušan Jarjabek a Martin Nemky.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow