20. september 2020. Ľuboslav(a). °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Peniaze EÚ sa tunelujú cez poradenstvo, tvrdia liberáli

SITA SITA SITA  20.1.2017 20.1.2017  

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) informovala, že na poradenstvo v rámci technickej pomoci EÚ ministerstvá vyčerpali zatiaľ 75 mil. eur z plánovaných 650 mil. eur. Liberáli chcú informovať príslušné generálne riaditeľstvo Európskej komisie o nehospodárnom využívaní peňazí EÚ a podať podnety na Európsky úrad pre boj proti podvodom. BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má podozrenie, že peniaze Európskej únie sa "tunelujú" cez poradenské služby pre jednotlivé ministerstvá.
Poslankyňa a podpredsedníčka parlamentu za liberálov Lucia Ďuriš Nicholsonová v piatok informovala, že na poradenstvo v rámci technickej pomoci EÚ vyčerpali zatiaľ 75 mil. eur z plánovaných 650 mil. eur. Ide podľa nej o tunel v eurofondoch, čo na Slovensku vraj nemá obdobu. Liberáli chcú podľa svojho predsedu Richarda Sulíka informovať príslušné generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre nehospodárne využívanie peňazí EÚ a podať podnety na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).
"Ministerstvo vnútra v roku 2014 za záhadných okolností spustilo tender na vysúťaženie poradenských, audítorských a právnych služieb. Vysúťažili desať subjektov a len z týchto subjektov si ministerstvá môžu vyberať toho, kto im bude radiť pri eurofondoch," uviedla Ďuriš Nicholsonová. Najviac z balíka 75 mil. eur podľa nej vyčerpala firma Deloitte v objeme 33,4 mil. eur. "Problém je, že Deloitte robí len to, čo robia ľudia na ministerstvách. Na ministerstvách sú stovky úradníkov, ktorí sú platení z technickej pomoci a majú v popise práce aj to, čo ministerstvá zadávajú pre Deloitte," uviedla poslankyňa.

Experti vraj berú za poradenstvo vysoké sadzby

Experti podľa nej berú za poradenstvo vysoké hodinové sadzby, zhruba 130 eur na hodinu. Tvrdí, že napriek tomu je čerpanie eurofondov v novom programovom období horšie ako kedykoľvek predtým, keď to zabezpečovali radoví zamestnanci ministerstiev a tí majú v náplni práce to isté ako externí poradcovia. "To znamená, že externí poradcovia sú absolútne zbytoční," dodala Ďuriš Nicholsonová.
SaS kritizuje aj to, že donedávna bývalý poradca Deloitte Marek Mitošinka v súčasnosti zodpovedá za Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý patrí pod riadenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. "Dnes tento človek pracuje na ministerstve pôdohospodárstva a zadáva premrštené objednávky pre Deloitte," upozornila poslankyňa. Liberáli tvrdia, že ide o konflikt záujmov.

Firma podľa Nicholsonovej v minulosti vážne pochybila

Spomínaná firma podľa nej v minulosti vážne pochybila, napríklad pri výzve pre materské škôlky. "Výzva bola tak v rozpore s nariadeniami Európskej komisie, že musela byť stiahnutá. A potom dostal Deloitte novú objednávku, aby opravil svoje vlastné chyby. Výzva je zverejnená znovu, ale s časovým posunom, to znamená, že regióny nemajú peniaze na škôlky. Sľúbili ľuďom, že zoberú ich deti do škôlky a teraz to nemajú z čoho zaplatiť," informovala Ďuriš Nicholsonová.
Deloitte podľa poslankyne urobil pre ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka napríklad príručku verejného obstarávania pre IROP. Príručka má asi 70 strán a stála 95 tis. eur. "Táto príručka k procesu verejného obstarávania už existuje minimálne pre Operačný program Kvalita životného prostredia a Úrad pre verejné obstarávanie. Domnievame sa, že Deloitte vydá takúto príručku k obstarávaniu pre IROP a s minimálnymi zmenami vydá takú istú príručku pre ďalšie ministerstvá. A nanovo si takto fakturuje peniaze," poznamenala Ďuriš Nicholsonová. To je podľa nej presne to, čo Európska komisia nechce.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow