19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Plánuje Fico navštíviť aj Kima Čong-una, pýtali sa Kaliňáka

SITA SITA SITA  1.12.2016 1.12.2016  

Dostál sa na Hodine otázok pýtal, "či Fico plánuje svoje smutné celosvetové turné po diktátoroch v blízkej dobe zavŕšiť návštevou Kim Čong-una, severokórejského tyrana".BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) - Svet má štyri svetové strany a bolo by chybou, keby sa slovenská zahraničná politika orientovala len na niektoré z nich. Povedal to vo štvrtok na Hodine otázok podpredseda vlády Robert Kaliňák v Národnej rade SR, ktorý za predsedu vlády Roberta Fica odpovedal na otázku poslanca za SaS Ondreja Dostála. Premiér nemohol byť prítomný, lebo je na pracovnej ceste v Prešove. Práve Hodinou otázok na predstaviteľov vlády ukončili poslanci ôsmy rokovací deň jedenástej schôdze parlamentu.
Dostál sa na Hodine otázok pýtal, "či Fico plánuje svoje smutné celosvetové turné po diktátoroch v blízkej dobe zavŕšiť návštevou Kim Čong-una, severokórejského tyrana". Otázku položil v súvislosti s tým, že v minulosti predseda vlády oficiálne navštívil krajiny, "na čele ktorých sa dlhé roky zubami-nechtami na úkor slobôd tamojších občanov držia komunistickí diktátori alebo autoritárski samovládcovia". Ako príklad uviedol Kubu, Líbyu či Bielorusko.

Návštevy krajín mali vraj vždy vecný charakter

Kaliňák za Fica odpovedal, že verejná politika vlády sa prikláňa k štandardným postojom väčšiny krajín, zohľadňuje aj národné a ekonomické záujmy. "Návštevy spomínaných krajín mali vždy vecný charakter a ich cieľom bolo posilniť hospodársku a obchodnú spoluprácu," povedal. Podľa odpovede jedným z cieľov návštevy Kuby bolo vysporiadanie kubánskeho dlhu.
Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v regióne strednej Európy, ktorej sa takúto zmluvu s Kubou podarilo uzavrieť. S podpredsedom kubánskej vlády boli podpísané aj dohody o energetických projektoch. "Predseda vlády sa stretol aj s kubánskym kardinálom a ocenil jeho príspevok ako aj katolíckej cirkvi k pozitívnym zmenám na Kube," dodal. K Líbyi Kaliňák povedal, že vzťahy s touto krajinou boli normalizované v roku 2003 a navštívili ju aj oficiálni predstavitelia viacerých krajín Európskej únie ako aj USA.

Rokovania budú pokračovať v rokovaní opäť v utorok

Zákonodarcovia budú pokračovať v rokovaní opäť v utorok 6. decembra o deviatej hodine ráno. Počas dňa budú hlasovať o prerokovaných zákonoch. Zaoberať sa budú aj návrhom Deklarácie NR SR o amnestiách z roku 1998, ktorý 30. novembra schválila vláda. Na návrh poslanca opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondreja Dostála parlament spojí rozpravu k tomuto návrhu s opozičným návrhom ústavného zákona, ktorým by sa amnestie Vladimíra Mečiara zrušili.
Podľa návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, ktorú na vládu predložil premiér Robert Fico, slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995. Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta.
Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow