29. november 2020. Vratko. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Platy učiteľov majú od septembra 2017 rásť o šesť percent

SITA SITA SITA  28.11.2016 28.11.2016  

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek pripustil, že požiadavka odborového zväzu bola iná.BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo školstva sa v pondelok s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku dohodlo na zvýšení platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov od 1. septembra 2017 o šesť percent. Po pondelkovom stretnutí to na brífingu povedal minister školstva Peter Plavčan.
Plavčan v pondelok pripomenul, že platy rástli učiteľom o šesť percent už od 1. septembra tohto roka, pričom toto zvýšenie sa prenáša aj do budúceho roka. To znamená navýšenie v rozpočte o takmer 70 miliónov eur. Minister tiež uviedol, že v stredu 30. novembra sa uskutoční rokovanie ministerstva, odborového zväzu a Združenia miest a obcí Slovenska. Cieľom rokovania bude zapracovanie záveru o zvyšovaní platov do kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2017.
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek dnes pripustil, že požiadavka odborového zväzu bola iná. Odborári žiadali zvýšenie platov učiteľov už od 1. januára o štyri percentá. Podľa Deklarácie na podporu vedy a vzdelávania na Slovensku žiadali pritom odbory na celé volebné obdobie zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov počas tohto volebného obdobia o 55 percent.
Keď však zrátajú sumy plánovaného zvyšovania platov podľa programového vyhlásenia vlády, bude to zvýšenie o 30 percent. Spokojní sú teda iba čiastočne. Ondek zároveň pripomenul, že ak nebude mať od rady odborového zväzu mandát na podpísanie kolektívnej zmluvy na rok 2017, môže sa stať, že kolektívnu zmluvu nepodpíše.
Tarifné platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe sa od začiatku budúceho roka zvýšia o štyri percentá. O ďalšie dve percentá sa v septembri až decembri budúceho roka v štátnej a verejnej službe zvýši mzdová základňa, a to vo forme odmien, či funkčných príplatkov.
Po štvrtom kole vyjednávania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu to v stredu 23. novembra uviedol minister financií Peter Kažimír. V rovnakej miere by pritom mali rásť platy štátnych a verejných zamestnancov aj v roku 2018. Toto zvyšovanie podľa kolektívnej zmluvy sa však netýka pedagogických a odborných zamestnancov v školstve.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow