16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Počet obetí výbuchov v Istanbule vzrástol, majú podozrivých

SITA SITA SITA  11.12.2016 11.12.2016  

Útoky sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu. Policajné zložky zadržali niekoľkých podozrivých avšak k útoku sa dosiaľ nik neprihlásil.ISTANBUL 11. decembra (WebNoviny.sk) - Turecký minister vnútra Süleyman Soylu informoval, že dva výbuchy, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna v centre Istanbulu, si vyžiadali už 38 obetí. Medzi usmrtenými je 30 príslušníkov polície, sedem civilistov a zatiaľ jedna neznáma osoba. Ďalších 155 osôb utrpelo zranenia.
Soylu dodal, že v súvislosti s útokmi bolo zadržaných 13 podozrivých, 136 ľudí je hospitalizovaných, z toho 14 z nich sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Odporúčame:

Blízko štadióna v Istanbule došlo k dvom silným explóziám

Útočili na políciu

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.
Soylu v sobotu večer pred novinármi vyhlásil, že jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom Vodafone Arena, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas zápasu domáceho tímu Besiktasu s Bursasporom (2:1).

Turci nesmú informovať o útokoch

Predstavitelia Besiktasu odsúdili útoky a informovali, že medzi obeťami je jeden zo zamestnancov klubovej predajne ako aj člen skupiny, ktorý bol zodpovedný za bezpečnosť na štadióne. Bursaspor oznámil, že nikto z jeho fanúšikov sa nenachádza medzi zranenými a zaželal skoré uzdravenie všetkým postihnutým.
Podľa ministra zdravotníctva Recepa Akdaga šesť zranených leží na jednotke intenzívnej starostlivosti, z toho traja sú v kritickom stave. Útoky odsúdil aj prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin.
Turecká rada pre rozhlasové a televízne vysielanie - ako je v krajine v podobných prípadoch obvyklé - vydala dočasný zákaz vysielania spravodajských materiálov o výbuchoch v Istanbule, aby "sa zabránilo zverejneniu správ, ktoré môžu mať za následok strach, paniku alebo chaos, alebo poslúžiť cieľom teroristických organizácií."

Za obete vyhlásili štátny smútok

Turecko v súvislosti s výbuchmi vyhlásilo na nedeľu štátny smútok. Nedeľňajšie nariadenie premiéra Binaliho Yildirima nariaďuje zvesiť vlajky na pol žrde na území celého Turecka i na tureckých vyslanectvách v zahraničí.
Podpredseda tureckej vlády Numan Kurtulmuš pre súkromnú spravodajskú stanicu CNN Türk povedal, že podozrenie padá na Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Militanti z tejto v Turecku zakázanej organizácie vedú už celé desaťročia ozbrojený boj proti ankarskej vláde za nezávislý Kurdistan.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow