2. december 2020. Bibiána. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Počty kamzíkov potešili, v Tatrách ich je stále viac

SITA SITA SITA  20.11.2016 20.11.2016  

V Tatranskom národnom parku sa opäť počítali kamzíky, je ich viac ako 1 300.BRATISLAVA/POPRAD 20. novembra (WebNoviny.sk) – Výsledok jesenného sčítavania kamzíkov v Tatrách pracovníkov Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) prekvapil a potešil. Ako informoval Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu, v porovnaní s koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď napočítali len okolo 200 kusov, počet kamzíkov výrazne stúpol a dnes ich už je 1 367.
"V posledných rokoch sa početnosť kamzičej populácie zastabilizovala a výsledky posledných troch jesenných sčítaní sú veľmi podobné. Čriedu s najväčším počtom kamzíkov zaznamenali v Belianskych Tatrách, napočítali tu 65 kamzíkov," informoval prostredníctvom tlačovej správy o výsledkoch po dvoch dňoch sčítavania Petrík.
Tohoročné jesenné sčítanie kamzíkov sa podľa Petríka podarilo zorganizovať napriek vrtochom počasia. "Od polovice októbra sme sa pokúšali v predpovediach počasia nájsť dva dni so stabilnejším počasím, počas ktorých by sa dalo v priebehu kamzičej ruje zorganizovať sčítanie. Niekoľkokrát sme termín presúvali," opísal problémy s organizáciou akcie. Ako tiež dodal, zľadovatený terén často neumožnil priblížiť sa ku kamzíkom a určiť ich vek a pohlavie. "Dúfame, že pri jarnom sčítaní v roku 2017, ktoré bude zamerané hlavne na zistenie prírastkov, sa nám podarí tieto údaje spresniť," dodal.
Spočítať kamzíky sa do terénu vydali zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, Štátnej ochrany prírody SR - Správy TANAPu, Správy Pieninského národného parku, Správy Národného parku Slovenský raj, ako aj zamestnanci poľského národného parku a ďalší, nechýbali ani dobrovoľníci.
Spočítavanie kamzíkov sa organizuje spravidla dvakrát ročne, a to na jar a jeseň.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow