26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poľský prezident rokoval s opozíciou, chce urovnať krízu

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Poľskí opoziční poslanci v piatok protestovali proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente a zablokovali hlasovanie o rozpočte.VARŠAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda sa v nedeľu postupne stretol s lídrami všetkých opozičných strán, čím chce pomôcť vyriešiť politickú krízu v krajine. V Poľsku sa už tretí deň po sebe konajú pred budovou parlamentu vo Varšave protivládne demonštrácie proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente.
Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu. Prezident Duda, ktorý má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), vyjadril ešte v sobotu v súvislosti s touto situáciou hlboké obavy a oznámil, že sa ujme úlohy sprostredkovateľa v tomto spore.
Výbor na ochranu demokracie (KOD) zvolal na dnes manifest pred ústavným súdom, na ktorom sa účastníci protestu symbolicky lúčili s predsedom tejto inštitúcie Andrzejom Rzeplinskim. Mandát šéfa najvyššieho justičného orgánu v Poľsku, ktorý je v spore s vládnou stranou, sa končí v pondelok. Prítomným sa okrem iných politických osobností prihovoril bývalý prezident Bronislaw Komorowski.
Demonštranti so zástavami Poľska a Európskej únie sa vzápätí presunuli pred parlament, kde sa v piatok začala podľa odborníkov dosiaľ najväčšia politická kríza v Poľsku za uplynulé roky.
Spoločne s protivládnou sa dnes vo Varšave konala aj provládna manifestácia. Podporovatelia poľskej vlády a súčasného politického smerovania svojej krajiny mávali pred prezidentským palácom bielo-čiernymi národnými zástavami. Vyjadrovali tiež svoju podporu prezidentovi Dudovi a jeho snahe viesť vyjednávanie o ukončení tejto situácie.
Poľskí opoziční poslanci v piatok protestovali proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente a zablokovali hlasovanie o rozpočte. Poslanci z vládnej strany PiS potom hlasovali v inej rokovacej sále, ale opozícia tvrdí, že to bolo nezákonné a požaduje v utorok opakovanie tohto hlasovania. Skupina opozičných poslancov odvtedy blokuje rokovaciu sálu poľského parlamentu. V budove chcú zotrvať do utorka.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow