18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poslanci budú opäť rokovať o Mečiarových amnestiách

SITA SITA SITA  30.11.2016 30.11.2016  

Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú.
BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Návrhom Deklarácie NR SR o amnestiách z roku 1998, ktorý schválila vláda, sa bude parlament zaoberať v utorok o 9:00.
Na návrh poslanca opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondreja Dostála parlament spojí rozpravu k tomuto návrhu s opozičným návrhom ústavného zákona, ktorým by sa amnestie Vladimíra Mečiara zrušili. Podľa návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, ktorú na vládu predložil premiér Robert Fico, slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995.
Odporúčame:

Fico predložil návrh deklarácie k Mečiarovým amnestiám

Mečiarovi privatizéri by mohli zhohatnúť, ide o milióny

Kiska žiada o diskusiu k zrušeniu Mečiarových amnestií

Zrušenie Mečiarových amnestií nie je podľa Číža právne možné

Matejka: HZDS nemalo nič spoločné s únosom Kováča ml.

Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta. Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.
Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. V parlamente návrhy na ich zrušenie nikdy nenašli dostatočnú podporu. Aktuálne je v parlamente ústavný návrh zákona z dielne opozičných poslancov, ktorý predkladá Ján Budaj. Prezident Andrej Kiska preto minulý týždeň listom požiadal poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Smer-SD opakovane deklaroval postoj, že Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale prezident mal právo udeliť ich. Robert Fico v minulosti prezentoval názor, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow