28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poslanci rokujú o zmrazení vlastných platov

SITA SITA SITA  22.11.2016 22.11.2016  

V úvode schôdze zložili sľub noví poslanci - Zuzana Zimenová (náhradníčka za Radoslava Procházku) a Ladislav Andreánsky (náhradník za Oľgu Nachtmannovú). BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) otvoril v utorok jedenástu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorej úvode mala opozícia viaceré návrhy, plénum ich však neschválilo.
Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič navrhoval, aby vláda poslancom poskytla podrobný rozpis všetkých položiek, na ktoré Slovensko vynaložilo financie na naše predsedníctvo v Rade EÚ. Rozpis žiadal na základe medializovanej, podľa opozície predraženej večere, ktorú organizoval Danko pre európskych predstaviteľov a na základe vyhlásenia bývalej zamestnankyne ministerstva zahraničných vecí (MZV) Zuzany Hlávkovej o pochybnostiach pri obstarávaniach.
Odporúčame:

Fico: Platy ústavných činiteľov budú zmrazené aj budúci rok

Návrhy opozície plénum neprijalo

Tento návrh, rovnako ako všetky ostatné, plénum neprijalo. Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) navrhoval, aby minister dopravy zverejnil, akým spôsobom bude postupovať v prípade piešťanského letiska. Matovič navrhoval, aby sa vláda zaviazala parlamentu, že minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zverejní úplný zoznam všetkých vykupovaných pozemkov pod plánovaným obchvatom okolo Bratislavy a rýchlostnej cesty R7 cez Dunajskú stredu.
Ako dôvod uviedol, že minister podľa neho zbohatol tým, že štátu predal svoj pozemok za neprimerane vysokú sumu. Okrem toho poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) navrhoval, aby návrh na zrušenie Mečiarových amnestií plénum prerokovalo v utorok o štrnástej hodine. Žiadny z návrhov neprešiel. Danko však zvolal poslanecké grémium na dnes na 16:30, kde si poslanci spresnia termíny rokovania o niektorých bodoch programu.
V úvode schôdze zložili sľub noví poslanci - Zuzana Zimenová (náhradníčka za Radoslava Procházku) a Ladislav Andreánsky (náhradník za Oľgu Nachtmannovú). Minister financií Peter Kažimír mal úvodné slovo k otvoreniu rozpravy v skrátenom legislatívnom konaní k návrhu úpravy platových pomerov niektorých ústavných činiteľov, ktorým by si mali poslanci zmraziť platy v roku 2017.

Návrh na zmrazovanie platov predložil Matovič

Návrh na zmrazovanie platov niektorých ústavných činiteľov ako prvý predložil opozičný poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý následne vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda tiež predložila návrh novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov a aby ho plénum prerokovalo v skrátenom legislatívnom procese. Matovič zrýchlený proces žiadal preto, aby poslanci nedostali počas prvých mesiacov budúceho roka vyššie platy ako dostávajú tento rok.
"Návrhom zákona sa na rok 2017 navrhuje neuplatniť zvýšenie platu ústavných činiteľov podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov pre poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov kontrolného úradu, verejného ochrancu práv. Toto sa súčasne vzťahuje aj na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, vedúceho iného ústredného orgánu štátnej správy a komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platové pomery sú naviazané na platové pomery poslanca. Výška ich platov sa navrhuje ponechať na úrovni roka 2016," zdôvodňuje vláda. Ako prvý v rozprave vystúpil Matovič, podľa ktorého si vládni poslanci nezaslúžia ani minimálnu mzdu. "Nič okrem stláčania gombíkov nerobíte," povedal v rokovacej sále.

Poslanci na 11. schôdzi prerokujú 31 návrhov zákonov

Poslanci na 11. schôdzi prerokujú 31 návrhov zákonov v prvom čítaní, z ktorých je päť vládnych a 26 podaných poslancami národnej rady. Na programe je aj 21 návrhov zákonov v druhom čítaní, z toho je 18 vládnych, vrátane návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2017, tri návrhy podané poslancami národnej rady, osem správ a iných materiálov. Predmetom rokovania sú aj rozpočty iných organizácií, a to Exportno-importnej banky, Sociálnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
V rámci programu nadchádzajúcej schôdze je ešte jedno skrátené legislatívne konanie, a to novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, kde sa presúva regionálny rozvoj z ministerstva dopravy pod Úrad vlády SR. Medzi vládnymi návrhmi je návrh novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, návrh nového zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov, návrh novely zákona o metrológii aj návrh novely zákona o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody. Rezort zdravotníctva predložil návrh novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.
Súčasťou programu je aj mimoriadna správa verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd postupom policajných orgánov. V tej súvislosti parlament prerokuje aj zmeny v zložení parlamentných výborov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow