19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pôvodný sarkofág v Černobyle posilní nová oceľová kupola

SITA SITA SITA  15.11.2016 15.11.2016  

Novú oceľovú konštrukciu, približne 165 metrov dlhú a 260 metrov širokú, budú presúvať po železničnej trati niekoľko dní, kým sa dostane k sarkofágu nad černobyľským poškodeným reaktorom číslo 4.KYJEV 15. novembra (WebNoviny.sk) - Novú oceľovú kupolu, ktorá spevní narýchlo vybudovaný betónový sarkofág pokrývajúci smutne známu jadrovú elektráreň v ukrajinskom meste Černobyľ, začali v pondelok presúvať na miesto. Akcia bude trvať štyri dni, informovala tlačová agentúra DPA.
Práve v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine, vtedajšej sovietskej republike, došlo pred troma desaťročiami k najhoršej jadrovej katastrofe v dejinách ľudstva.
Novú oceľovú konštrukciu, približne 165 metrov dlhú a 260 metrov širokú, budú presúvať po železničnej trati niekoľko dní, kým sa dostane k sarkofágu nad černobyľským poškodeným reaktorom číslo 4 - teda na miesto smrtiaceho prehriatia a výbuchu reaktora z 26. apríla 1986. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil životunebezpečný rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu.
Ukrajinský minister životného prostredia Ostap Semerak označil umiestnenie tzv. "bezpečnej väzniacej" konštrukcie za historický krok. "Toto je začiatok konca 30-ročného boja s následkami katastrofy v Černobyle," uviedol o presúvaní oceľového krytu minister vo vyjadreniach zverejnených ukrajinskou štátnou agentúrou, zodpovednou za zónu so zakázaným vstupom. Kupola, vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, bude uložená na konečné miesto do 29. novembra.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow