21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pozmenené informácie z Kaliňákovho účtu mali vyrobiť politickú kauzu, tvrdí ministerstvo vnútra

 19.12.2017 19.12.2017  

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Keď obžalovaný poslanecký asistent Filip R. poskytol pozmenené informácie z účtu ministra vnútra Roberta Kaliňáka mediám, chcel vyrobiť politickú kauzu.
Uvádza sa to vo vyhlásení rezortu vnútra v súvislosti s utorkovýcm návrhom obhajcu Filipa R. že Súdny dvor EÚ by mal posúdiť, či si nezaslúži ochranu ako whistleblower.
"O whistleblowing by v tomto prípade išlo, keby takto získané pravdivé informácie asistent poslanca J. Rajtára posunul banke, finančnej polícii alebo prokuratúre. To sa však nestalo," uvádza rezort s tým, že Filip R. na radu svojho šéfa poslanca Jozefa Rajtára získané informácie pozmenil.

Odporúčame:Obhajoba v kauze nahliadnutia účtov Kaliňáka podala námietku na sudkyňu, dôvodom je zaujatosť

"Navyše si pozrel účty aj ďalších osôb," konštatuje rezort s tým, že o tom, že Filip R. spáchal trestný čin, nikto nepochybuje a so závermi vyšetrovania, ktoré iniciovala samotná banka, sa stotožnila aj prokuratúra, ktorá podala obžalobu.
"Všetky operácie v súvislosti s kúpou akcií B. A. Haus sa odohrali na jednom a tom istom účte, teda pôžička od banky na kúpu podielu, ako aj zaplatenie za samotné akcie, čo Filip R. novinárom zamlčal," dodáva rezort.

Chcú sa obrátiť na Súdny dvor EÚ

Obhajca obžalovaného Filipa R. Marek Para v utorok po odročení pojednávania v kauze nahliadania do bankového účtu ministra vnútra povedal novinárom, že súd požiadal, aby sa obrátil na Súdny dvor EÚ so žiadosťou o výkladové stanovisko k tomuto prípadu.
"Predložili sme súdu momentálne v rámci EÚ dosť posudzovanú tému whistleblower s tým, že tu vzniká kolízia verejného záujmu na odhaľovaní trestnej činnosti a určitého signalizovania fyzickej osoby o faktoch, ktoré sa dozvedela v postavení zamestnanca," uviedol.

Napádajú procesný postup

Podľa Paru niektoré skutkové predpoklady obžaloby voči Filipovi R. nie sú celkom jednoznačné a nepochybne preukázané zo strany prokuratúry.
"Napádame procesný postup, ktorý nezodpovedá štandardnému a určite nie spravodlivému konaniu. Ale pokiaľ máme pracovať s určitým predpokladom prokuratúry o signalizovaní finančných prevodov politicky exponovanej osoby, tak potom je dôvodné obrátiť sa o výkladové stanovisko v súvislosti so smernicou EÚ," povedal Para s tým, že európsky súd má povedať, či Filip R. v pozícii zamestnanca mohol signalizovať podozrenia z trestnej činnosti "a či ciele EÚ v boji proti korupcii, v boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti sú na takej úrovni, aby vylučovali trestnú zodpovednosť takýchto signalizantov".

Odporúčame:V kauze nahliadnutia do účtov ministra Kaliňáka a exministra Počiatka bude vypovedať znalec

V takýchto prípadoch je potrebné posudzovať šesť rôznych kritérií, ktorými sa v prípade Filipa R. nikto nezaoberal. "Jedno z tých kritérií je napríklad to, ako bolo s danou informáciou naložené, či ju konkrétne zodpovedné orgány riešili. Tiež napríklad to, aká je hodnovernosť tej informácie," povedal Para s tym, že obrátiť sa na Súdny dvor EÚ v tomto prípade môže len sudca. Pokiaľ by tak nespravil, môže byť porušené právo obžalovaného na spravodlivý proces, dodal Para.

Ohrozenie obchodného tajomstva

Asistent poslanca Jozefa Rajtára (SaS) Filip R. čelí obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Filip R. si podľa obžaloby nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.
Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom, za ktorý hrozí trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie "porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona".
Filip R. predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci.
Viac k témam: Filip Rybanič, Ján Počiatek, Jozef Rajtár, ministerstvo vnútra SR, Robert KaliňákZdroj: Webnoviny.sk - Pozmenené informácie z Kaliňákovho účtu mali vyrobiť politickú kauzu, tvrdí ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow