26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pravoslávni veriaci začnú pôst pred Vianocami, potrvá 40 dní

SITA SITA SITA  27.11.2016 27.11.2016  

Pravoslávni sa prestanú postiť až v samotný deň veľkého sviatku, teda 7. januára.BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Pravoslávnym veriacim na celom svete sa v pondelok začína takzvaný Roždestvenský pôst, teda pôst pred sviatkom Roždestva (Narodenia) Isusa Christa.
Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA pravoslávny duchovný Peter Sorokoka, pôst bude trvať 40 dní a pravoslávni sa prestanú postiť až v samotný deň tohto veľkého sviatku, teda 7. januára. "Tento pôst nie je až taký prísny ako napríklad Veľký pôst, ale aj tak sa v ňom po celý čas jeho trvania nesmie jesť mäso, vajcia, mliečne výrobky a aj ryba je dovolená cez víkendy a na veľké sviatky, ktoré počas neho pripadnú," uviedol.
Dôvod postenia sa pred Narodením Spasiteľa pravoslávni odôvodňujú tým, že tak ako pred veľkými sviatkami pripravujeme svoje domácnosti tým, že ich čistíme a upratujeme, tak pred tými sviatkami treba "vyčistiť a upratať" aj svoju dušu, aby novorodený Spasiteľ vošiel do ich sŕdc a usídlil sa v nás.
"On to robil rovnako ako my, Jeho následníci. Predtým ako začal svoje účinkovanie na verejnosti, šiel do púšte, aby sa tam 40 dní postil a diabol Ho pokúšal," povedal Soroka s tým, že preto aj veriaci dnes podľa Jeho príkladu dodržujú pôst pred významnými sviatkami, ktorý zdržiavaním sa od určitých druhov jedál pomáha aj v duchovnom očisťovaní, upevňovaní vlastnej vôle, zvýšenej modlitebnosti a ďalších duchovných pozdvihoch, ktoré v pôste robia. "V neposlednom rade môžeme novorodenému Dieťaťu priniesť svoj pôst, svoju zdržanlivosť ako dar k Jeho narodeninám," dodal.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow