22. september 2020. Móric. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Premiér odporučil firme Spinea v Prešove investičné stimuly

SITA SITA SITA  1.12.2016 1.12.2016  

Jediný európsky výrobca ložiskových reduktorov plánuje rozšíriť závod a do piatich rokov prijať takmer 500 nových zamestnancov.
PREŠOV 1. decembra (WebNoviny.sk) – Predovšetkým problematikou zamestnanosti sa na pracovnom výjazde v Prešove zaoberal premiér Robert Fico.
Stretol sa s vedením prešovského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny aj s predstaviteľmi spoločnosti Spinea.
Jediný európsky výrobca ložiskových reduktorov patriaci medzi ich štyroch najväčších celosvetových výrobcov chce rozšíriť svoju výrobu o nový závod postavený "na zelenej lúke". Počet zamestnancov by tým v nasledujúcich piatich rokoch stúpol zo súčasných 480 na 960. Vytvoriť by sa malo aj ďalších 340 vyvolaných pracovných pozícií. Celkové náklady na investíciu predstavujú 208 miliónov eur, z toho investičné náklady sú odhadované na 78,5 milióna eur.

Zaoberajú sa aj vlastným výskumom a predajom

Začiatok investície je naplánovaný na jún budúceho roka. Premiér na rokovaní spoločnosti odporučil, aby sa uchádzala o európske zdroje, ale aj investičný stimul od vlády. "Ak podporujeme zahraničných investorov, nie je žiadny dôvod, aby sme nepodporili aj domáceho investora, ktorý prichádza nielen s rozširovaním výroby, ale aj zvyšovaním počtu zamestnancov," povedal Fico, ktorý zástupcov spoločnosti Spinea vyzval aj k tomu, aby na podporu využili operačný program týkajúci sa inovácií výskumu a vedy na roky 2014 až 2020.
Ako uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Spinea Ľubomír Bezák, firma sa nezaoberá len výrobou ložísk, ale aj vlastným výskumom a predajom. Na takmer 500 nových pracovných miest preto chcú získať nielen výrobných pracovníkov, ale aj vysokokvalifikovaných ľudí. "Chystáme sa prijať 110 vysokoškolákov, ktorí majú rozšíriť aj náš výskumno-vývojový tím, ktorý z terajších 40 vysokokvalifikovaných inžinierov rozšírime na 60. Toto dáva príležitosť našim vysokoškolákom, aby na sebe mohli ďalej pracovať a nachádzali uplatnenie," poznamenal Bezák. Premiér však po rokovaní na úrade práce naznačil, že štruktúra nezamestnaných nevyrieši dopyt po kvalifikovaných ľuďoch. Netýka sa to pritom iba spoločnosti Spinea, ale aj ďalších.
"Niektoré spoločnosti pravdepodobne nebudú môcť prežiť bez toho, pokiaľ nedovezú do svojich podnikov zamestnancov z iných krajín. Vidíme to najmä v automobilovom priemysle, kde nastáva obrovský tlak na nové pracovné miesta a zamestnancov z takých krajín, ako je Ukrajina a Srbsko," naznačil Fico.

Vytvorili Centrum odborného vzdelávania

Zároveň ocenil spoluprácu spoločnosti Spinea so samosprávnym krajom. Tí na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove vytvorili Centrum odborného vzdelávania a prípravy umožňujúce duálne vzdelávanie študentov. Ako potvrdil Bezák, v tomto roku sa tu pripravuje a zároveň v spoločnosti praxuje prvých deväť študentov školy. Od budúceho roka budú prijímať nielen nových študentov, ale aj ľudí na rekvalifikáciu pre potreby podniku. V budúcom roku chcú v rámci avizovaného rozširovania závodu prijať prvých 70 zamestnancov.
Spoločnosť Spinea bola založená v roku 1994 a svoj materský závod má v Prešove. Podnetom na jej vznik bol vynález slovenského konštruktéra. Strojárenská spoločnosť sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom vysokopresných reduktorov patriacich do kategórie hi-tech výrobkov. V septembri 2014 otvorila spoločnosť v Prešove nový výrobný závod za približne 20,5 milióna eur. Až 97 percent svojej výroby umiestňuje na zahraničných trhoch.
Dopoludnia absolvoval premiér aj diskusiu so študentmi Gymnázia na Konštantínovej ulici na tému Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ. Na rovnakú tému s ním budú v piatok diskutovať aj študenti Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach. V metropole východu potom premiéra čaká predstavenie významnej strategickej investície japonskej spoločnosti Minebea a rokovanie s vedením košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow