24. január 2019. Timotej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Prezident Kiska podal proti štátnym cenám podnet na Ústavný súd SR

 19.1.2018 19.1.2018  

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podal návrh Ústavnému súdu SR na začatie konania o súlade zákona o štátnych cenách s ústavou.

Obsahovo rovnocenné ocenenia

"V Ústave Slovenskej republiky sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z tohto výlučného oprávnenia hlavy štátu vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny," informovala agentúru SITA Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta s tým, že prezident nesplnomocnil žiaden orgán verejnej moci na to, aby udeľoval štátne vyznamenania.

Odporúčame:Prezident Kiska sa stretol so splnomocnencom pre rómske komunity, nevyhol sa ani kritike

Kiska tak reaguje na to, že koalícia si schválila udeľovanie štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú podľa zákona udeľuje predseda NR SR a štátnej ceny Alexandra Dubčeka, ktorú zase udeľuje vláda. Za štátne ceny od predsedu parlamentu a vlády dostanú ocenení aj finančnú odmenu, a to 25-násobok priemernej mesačnej mzdy, zatiaľ čo vyznamenaní prezidentom žiadne peniaze nedostávajú.

Poslanci prelomili veto

"Národná rada SR prijatím zákona o štátnych cenách narušila výlučnú ústavnú kompetenciu prezidenta a oslabila tak jeho postavenie pri udeľovaní vyznamenaní, pretože rozdelila ich udeľovanie, aj keď pod názvom „štátna cena“, medzi tri ústavné inštitúcie. Napriek tomu, že ústava predpokladá udeľovanie vyznamenaní, ak nedôjde k splnomocneniu iného orgánu, výlučne prezidentom," argumentuje prezident.

Odporúčame:Udelenie štátnej ceny Alexandra Dubčeka by mala posúdiť komisia, ocenení dostanú finančnú odmenu

Návrh zákona o štátnych cenách Alexandra Dubčeka a Jozefa Miloslava Hurbana vlani na opätovné prerokovanie parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska. Poslanci však prelomili prezidentovo veto. Kiska už vtedy argumentoval, že ich forma a obsahové zameranie sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach.
Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem 'štátna cena', podľa prezidenta SR to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania. Schválený zákon, ako hovoril prezident už minulý rok, je preto podľa neho v rozpore s Ústavou SR.
Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Robert Fico, štátne vyznamenanieZdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska podal proti štátnym cenám podnet na Ústavný súd SR © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow