18. január 2019. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Prezident Zeman sa s odvolaním Babiša neponáhľa. Zrejme bude čeliť žalobám

 16.5.2017 16.5.2017  

PRAHA 16. mája (WebNoviny.sk) - Český Senát sa prezidentovi krajiny Milošovi Zemanovi ničím nevyhráža. Vo svojich povinnostiach má však chrániť ústavu a jej článok č. 64 hovorí jasne. Pokiaľ bude prezident váhať s odvolaním ministra financií, vicepremiéra Andreja Babiša, tak to bude hrubé porušenie ústavy. Proces ústavnej žaloby musí otvoriť Senát, vyhlásil v Prahe predseda hornej komory českého parlamentu Milan Štěch.

Odporúčame:Bola to vopred zorganizovaná provokácia, povedal Babiš o nahrávkach s novinárom

Podľa jeho slov musí byť podnet precízny a po tom, čo Senát začne konať, do neho už nikto nemôže zasahovať. Prípravy sú už v plnom prúde, pracuje sa na návrhu. "Ale budem rád, ak sa tým organizačný výbor ani plénum Senátu nebude musieť zaoberať," vyhlásil Štěch, ktorý dodal, že senátori musia byť pripravení konať.
O možnosti ústavnej žaloby na hlavu štátu sa v ČR začalo hovoriť po tom, čo z Hradu prišli spochybnenia návrhu predsedu vlády Bohuslava Sobotku na odvolanie Babiša. Ak by prezident návrhu nevyhovel 10-14 dní, sú dané podmienky pre podanie žaloby, domnieva sa Štěch.

Odporúčame:Sobotka sa vyjadril k nahrávkam a obvinil Zemana, že nadržiava Babišovi

Zeman sa však už skôr nechal počuť, že o osude Babiša rozhodne až po návrate z oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky. Kompetenčnú žalobu na prezidenta konzultoval v pondelok s právnikmi i premiér Sobotka, ktorý tiež vyjadril nádej, že tento krok nebude potrebný, pretože prezident bude rešpektovať ústavu.

Žalobu podáva tretina senátorov

Návrh ústavnej žaloby na prezidenta môže podľa rokovacieho poriadku predložiť najmenej tretina senátorov, a to organizačnému výboru, ktorý môže text vrátiť predkladateľom na dopracovanie. Toto grémium vydáva následne i stanovisko k návrhu pre plénum Senátu.
Na prijatie návrhu žaloby je potrebná podpora troch pätín senátorov prítomných na danej schôdzi hornej komory parlamentu, čo je v prípade účasti všetkých 81 senátorov 49 hlasov. Podanie žaloby by potom musela potvrdiť ešte trojpätinová väčšina členov Poslaneckej snemovne, teda najmenej 120 poslancov.

Kándidátov na ministra je niekoľko

Babiš navrhol v záujme ukončenia vládnej krízy v krajine na svoj post doterajšiu námestníčku rezortu Alenu Schillerovú, ktorú však Sobotka nepovažuje za vhodnú osobu na túto funkciu. Zeman pritom z Číny odkázal, že pre neho by išlo o kandidátku prijateľnú.

Odporúčame:Babiš počíta s tým, že bude odvolaný. Uviedol meno svojho nástupcu

Poslanecký klub hnutia ANO odporučil vedeniu tohto ešte koaličného subjektu, aby trvalo na Schillerovej ako kandidátke. Babiš by podľa zákonodarcov svojho hnutia nemal navrhnúť ďalšieho kandidáta, ako ho k tomu vyzval premiér Sobotka.
O celej situácii budú predsedníctvo a výbor hnutia rokovať 16. mája 2017 vo večerných hodinách. Samotný líder ANO Babiš sa nechal počuť, že v radoch hnutia sú ďalši traja kvalitní kandidáti na post ministra financií. Informácie priniesli spravodajský kanál verejnoprávnej Českej televízie, Český rozhlas a internetový server iDNES.cz.
Viac k témam: Andrej Babiš, český parlament, hromadná žaloba, Miloš Zeman, odvolanie Babiša, ústavná žalobaZdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zeman sa s odvolaním Babiša neponáhľa. Zrejme bude čeliť žalobám © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow