21. november 2018. Elvíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Prezident Zimbabwe po tlaku vlastnej strany dobrovoľne odstúpil, pri moci bol 37 rokov

 21.11.2017 21.11.2017  

HARARE 21. novembra (WebNoviny.sk) - Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, proti ktorému jeho vlastná strana spustila proces impeachmentu, v utorok dobrovoľne odstúpil.
Tento nečakaný krok oznámil v rezignačnom liste, ktorý v pléne zimbabwianskeho parlamentu v Harare v utorok večer prečítal jeho predseda. Mugabe oznámil, že odstupuje "okamžite a dobrovoľne" a svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že chce prispieť k "hladkému presunu moci". Mnohí poslanci jeho rozhodnutie privítali hlasným jasotom a tancom.

Odporúčame:Vládna strana nariadila impeachment proti Mugabemu, prezident chce zostať pri moci

Mugabeho vládna Zimbabwianska africká národná únia - Vlastenecký front (ZANU-PF) krátko nato informovala, že postu prezidenta sa dočasne ujme bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorého Mugabe nedávno odvolal. Podľa predstaviteľov ZANU-PF ušiel po svojom odstavení od moci do zahraničia, v priebehu dvoch dní by sa však mal vrátiť a môže sa ujať prezidentských právomocí.
Mugabe, ktorý bol vo svojich 93 rokoch najstaršou hlavou štátu na svete, vládol v Zimbabwe tvrdou rukou 37 rokov. Spustenie procesu impeachmentu jeho strana ZANU-PF odôvodnila okrem iného tým, že "dovolil svojej žene, aby si uzurpovala vládne právomoci", a tiež to, že je "príliš starý a nemôže bez pomoci ani len chodiť".
Mugabeho manželka Grace bola donedávna považovaná za jeho potenciálnu nástupkyňu. Medzi vysokopostavenými predstaviteľmi ZANU-PF mala však veľmi veľa odporcov, viacerým z nich, vrátane odvolaného viceprezidenta Mnangagwu, sa vyhrážala zabitím.
Viac k témam: Robert Mugabe, ZimbabweZdroj: Webnoviny.sk - Prezident Zimbabwe po tlaku vlastnej strany dobrovoľne odstúpil, pri moci bol 37 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow