27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Preživší si uctili pamiatku zavraždených v tábore Auschwitz

SITA  27.1.2017 27.1.2017  

Spomienkové akcie na obete holokaustu sa konajú po celom svete, keďže Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. VARŠAVA 27. januára (WebNoviny.sk) - Asi 300 posledných preživších väzňov koncentračného tábora Auschwitz v piatok položilo kytice kvetov a vence k múru smrti, kde nacisti popravovali svoje obete. Stalo sa tak v deň 72. výročia oslobodenia tohto koncentračného tábora, keď si svet pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Spomienkové akcie na obete holokaustu sa konajú po celom svete, keďže Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň v roku 1945 vojaci sovietskej Červenej armády oslobodili z najväčšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau približne 7500 väzňov, ktorí prežili.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier priznal, že Nemecko nemôže zmeniť alebo zrušiť, čo sa stalo, ale má naďalej povinnosť pripomínať genocídu, uctiť pamiatku obetí a prevziať zodpovednosť za zločiny.
Dodal, že "Auschwitz" je symbolom všetkých táborov smrti a celého nacistického "prenasledovania a vražednej mašinérie", ktorá zostáva súčasťou histórie Nemecka. Pripomenul politickú nestabilitu v dnešnom svete a vyjadril názor, že "história by mala byť súčasne poučením, varovaním i podnetom". Vyhlásil tiež, že na holokaust nemožno ani neslobodno zabudnúť.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na boj proti antisemitizmu a iným formám nenávisti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow