16. júl 2019. Drahomír. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Príspevková sadzba do II. dôchodkového piliera sa zvýši

SITA  31.12.2016 31.12.2016  

Príspevková sadzba do druhého piliera sa bude od budúceho roka každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu až do roku 2024, kedy dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu.BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) - Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku budúceho roka zvýši zo 4 % na 4,25 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).
Sadzba do druhého piliera sa bude zároveň od budúceho roka každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu až do roku 2024, kedy dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu. Sadzba poistného na starobné poistenie do prvého piliera sa bude zároveň v tomto období adekvátne znižovať tak, aby v súčte so sadzbou povinných príspevkov do druhého piliera zostala vo výške 18 % z vymeriavacieho základu.
To, že sa bude sadzba do druhého piliera od roku 2017 postupne zvyšovať zo 4 % na 6 % hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu SZČO, schválil parlament ešte v auguste 2012, teda počas druhej vlády Roberta Fica. Išlo o pozmeňujúci návrh vtedajšieho opozičného poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili aj poslanci Smeru-SD. Súčasťou vtedajšej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení totiž bolo zníženie príspevkovej sadzby do sporivého piliera z 9 % na 4 % s účinnosťou od septembra 2012.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow