20. január 2021. Dalibor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Prokuratúra znova preveruje haváriu lietadla s vojakmi

SITA SITA SITA  3.12.2016 3.12.2016  

Začiatkom novembra Ivan Katrinec známy zo zastupovania manželky exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša informoval, že skutočná príčina nehody vojenského lietadla AN-24 bola zamlčaná.
BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) - Generálna prokuratúra SR, ktorá na základe podnetu Ivana Katrinca opätovne preskúmava okolnosti havárie vojenského lietadla AN-24 pred 11 rokmi pri maďarskej obci Hejce, už má k dispozícii príslušný vyšetrovací spis.
Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová s tým, že spis si zabezpečili prostredníctvom Vojenského archívu v Trnave a teraz ho preskúmavajú v kontexte skutočností uvedených v podaní. Po preskúmaní sa rozhodne o ďalšom zákonnom postupe a verejnosť bude o zistených výsledkoch informovaná, dodala hovorkyňa.
Začiatkom novembra Ivan Katrinec známy so zastupovania manželky exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša informoval, že skutočná príčina nehody vojenského lietadla AN-24 bola zamlčaná. Katrinec tvrdí, že uznesenie vojenskej obvodovej prokuratúry v Prešove k nehode vychádza z neúplných a čiastočne nepravdivých informácií. Za haváriou lietadla je podľa neho zlyhanie techniky a nie chyba pilota. Katrinec so svojím tímom získal ďalšie informácie k nehode, svoj zdroj však nechcel prezradiť. "Niekto prestal mlčať," uviedol.
Vojenský špeciál AN-24 havaroval 19. januára 2006 po náraze do kopca pri severomaďarskej obci Hejce. Na palube bolo 43 ľudí vracajúcich sa z misie KFOR z Kosova. Prežil jeden vojak Martin Farkaš. Išlo o najväčšiu tragédiu v histórii slovenského letectva.
Vyšetrovanie sa pred rokmi uzavrelo s tým, že hlavnou príčinou havárie bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla. Pri klesaní podľa oficiálnych výsledkov vyšetrovania nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube, a nedodržala bezpečnú výšku lietadla nad terénom. Analýza podľa oficiálne zverejnených informácií nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky. Keďže chýbajú objektívne dôkazy, nemohla byť príčina nehody jednoznačne potvrdená.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow