25. september 2018. Vladislav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Putin oznámil prímerie v Sýrii, začne platiť o polnoci

SITA  29.12.2016 29.12.2016  

Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria. MOSKVA 29. decembra (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že sa podarilo uzavrieť dohodu o prímerí v Sýrii, ktoré majú spoločne garantovať Turecko a Rusko.
"Boli podpísané tri dokumenty. Jedným je prímerie medzi sýrskou vládou a ozbrojenou opozíciou. Ďalším je balík opatrení na kontrolu prímeria. A tretím je deklarácia o pripravenosti začať mierové rozhovory o urovnaní (konfliktu) v Sýrii," povedal Putin podľa agentúry TASS na schôdzke so šéfmi ruských rezortov diplomacie a obrany.
Správy o dohodnutom prímerí sa v tureckých médiách objavili už v stredu, avšak hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ich vtedy nepotvrdil a zdôraznil, že sa o celej záležitosti stále rokuje. Podľa tureckých médií by prímerie malo platiť na celom území Sýrie.

Garantmi budú Rusko a Turecko

Sýrska armáda oznámila, že dohodnuté prímerie začne platiť na území krajiny o polnoci miestneho času (23.00 h SEČ). Jeho garantmi majú byť Rusko a Turecko.
Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria. Obe strany tiež deklarovali pripravenosť začať mierové rozhovory o urovnaní konfliktu v Sýrii, ktoré by sa mali v bližšie neurčenom termíne konať v Kazachstane.
Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu bude prímerie dodržiavať 62.000 opozičných bojovníkov po celej Sýrii. Na kontrolu jeho dodržiavania bola zriadená horúca linka medzi Ruskom a Tureckom.

Do mierového procesu chcú zapojiť aj Trumpa

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu spresnil, že Ankara bude garantovať dodržiavanie prímeria povstalcami, zatiaľ čo Moskva bude dozerať na sýrsku armádu a jej spojencov.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že do avizovaného mierového procesu sa bude môcť po nástupe do úradu zapojiť aj administratíva budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow