21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Rakúsky parlament schválil vyvlastnenie Hitlerovho domu

SITA  16.12.2016 16.12.2016  

O tom, ako riešiť problém Hitlerovho domu, sa v Rakúsku diskutuje už roky. VIEDEŇ 16. decembra (WebNoviny.sk) - Rakúsky parlament schválil zákon, ktorý umožní vyvlastnenie rodného domu nacistického vodcu Adolfa Hitlera v meste Braunau am Inn v Hornom Rakúsku.
Rakúska vláda sa dlhodobo snaží zabrániť tomu, aby sa dom, kde sa v apríli 1889 narodil Hitler, stal miestom zhromažďovania sa a záujmu neonacistov. O tom, ako riešiť problém Hitlerovho domu, sa v Rakúsku diskutuje už roky, vážne sa pritom uvažovalo aj o jeho demolácii.

Nehnuteľnosť je v súkromnom vlastníctve

Nehnuteľnosť je v súkromnom vlastníctve a vláda ju mala v prenájme už od roku 1972, aby zamedzila jej zneužitiu; bola pritom ochotná dávať na tento účel pomerne veľké sumy. Priestory dlhé roky využívali rôzne charitatívne organizácie, naposledy tam bolo stredisko pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Od roku 2011 je však dom prázdny, čo spôsobili spory medzi vládou a majiteľkou domu Gerlindou Pommerovou, ktorá odmietla udeliť súhlas na jeho obnovu alebo jeho odpredanie štátu.

Doterajšiu majiteľku odškodnia

Doterajšiu majiteľku, ktorá je už v dôchodkovom veku, by na základe novoprijatého zákona mali odškodniť. Čo sa s domom stane po plánovanom vyvlastnení, zatiaľ jasné nie je. Okrem demolácie sa zvažuje aj jeho využitie na iný účel, informovala stanica BBC.
Komisia historikov, ktorá celú záležitosť preskúmala, zdôraznila, že Rakúsko by nemalo popierať svoju nacistickú minulosť. Kultúrne organizácie zase pripomenuli, že dom je súčasťou historického centra mesta Braunau.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow