28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Reakcie politikov na útok kamiónom v Berlíne

SITA  20.12.2016 20.12.2016  

Udalosti v Berlíne otriasli nemeckou politickou scénou, útok odsúdil aj novozvolený americký prezident Donald Trump a solidaritu s Nemeckom vyjadrili aj francúzsky prezident Francois Hollande s predseda francúzskej vlády Bernardom Cazeneuveom.BERLÍN 20. decembra (WebNoviny.sk) - Nemeckého spolkového prezidenta Joachima Gaucka hlboko zasiahli informácie o "strašnom dianí" na jednom z berlínskych vianočných trhov. "Je to zlý večer pre Berlín a našu krajinu, ktorý mnou podobne ako mnohými inými veľmi otriasol," vyhlásil najvyšší predstaviteľ krajiny.

ÚTOK V BERLÍNE

Gauck sa poďakoval záchranárom a príslušníkom bezpečnostných zložiek

Aj keď ešte nevieme mnoho o pozadí strašných udalostí na vianočnom trhu v hlavnom meste, "myšlienkami som s obeťami, s ich blízkymi, so všetkými ľuďmi, ktorí sa obávajú o rodinných príslušníkov alebo priateľov," zdôraznil Joachim Gauck, ktorý sa súčasne poďakoval za nasadenie záchranárom i príslušníkom bezpečnostných zložiek.
Odporúčame:
"Smútime za obeťami a dúfame, že sa podarí pomôcť mnohým zraneným," tlmočil hovorca vlády Steffen Seibert stanovisko spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorou informácia otriasla. Šéfka nemeckej spolkovej vlády, ako pripomenul, zostáva v kontakte so spolkovým ministrom vnútra Thomasom de Maizierom i prvým mužom berlínskej radnice Michaelom Müllerom.
V podobnom duchu sa vyslovili aj ďalší členovia spolkovej vlády vrátane šéfa diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera, či ministrov vnútra a obrany, Thomasa de Maiziera a Ursuly von der Leyenovej.

Trump pripísal útok Islamskému štátu

Novozvolený americký prezident Donald Trump "desivý teroristický útok" odsúdil. Zodpovednosť za útok pripísal extrémistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a iných islamistických zoskupení, ktorí podľa neho "neustále masakrujú kresťanov..., čo je súčasťou ich globálneho džihádu".
Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril solidaritu a spoluúčasť nemeckým občanom. "Francúzi zdieľajú smútok Nemcov v súvislosti s touto tragédiou, ktorá zasiahla celú Európu," uvádza sa v prvej reakcii Elyzejského paláca.
Predseda francúzskej vlády Bernard Cazeneuve zverejnil prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí slogan Celé Francúzsko je na strane Nemecka, a to v nemeckom jazyku.

Holandsko ponúka Nemecku pomoc

Útok v Berlíne vyvolal aj reakcie vysokých ústavných činiteľov Poľska a Holandska, ako aj ostré odsúdenie zo strany gréckeho ministerstva zahraničných vecí.
Poľský prezident Andrzej Duda prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyzval všetkých, ktorí tak môžu učiniť, aby sa modlili za uzdravenie zranených a duše zosnulých píšuc o tragédii v Berlíne.
Holandský premiér Mark Rutte na sociálnej sieti napísal, že jeho krajina smúti podobne ako Berlín nad mnohými vyhasnutými životmi a zranenými. "Myslíme na každého, kto dnes večer márne čaká na návrat milovanej osoby domov. V mene Holandska som svojej nemeckej kolegyni Angele Merkelovej vyjadril sústrasť a ponúkol pomoc, kde to len ide," uviedol ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách predseda holandskej vlády.
Grécke ministerstvo zahraničných vecí reagovalo so zdesením na správy z Berlína a ostro odsúdilo zločinecký útok. "Naše myšlienky sú pri pozostalých po obetiach," konštatovalo vo vyhlásení zverejnenom v gréckom i nemeckom jazyku.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow