19. október 2018. Kristián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Robert Mugabe na čele vládnej strany skončil, hrozí mu impeachment

 19.11.2017 19.11.2017  

HARARE 19. novembra (WebNoviny.sk) — Vedenie zimbabwianskej vládnej strany ZANU-PF v nedeľu zosadilo prezidenta Roberta Mugabeho z funkcie predsedu a nahradilo ho nedávno odvolaným viceprezidentom Emmersonom Mnangagwom.
Ústredný výbor na mimoriadnom zasadnutí tiež zo strany "navždy" vylúčil jeho ženu a potenciálnu následníčku Grace. Vylúčil aj viacerých vysokopostavených členov blízkych Mugabeovej vrátane ministrov.
Mugabeho navyše výbor vyzval, aby do pondelňajšieho poludnia odstúpil aj z funkcie prezidenta, inak v utorok po zasadnutí parlamentu spustia proces impeachmentu. Na najvyššom poste ho má nahradiť práve Mnangagwa.
Mugabe je v domácom väzení, odkedy armáda tento týždeň prevzala moc v krajine. Armáda zasiahla po tom, čo Mugabe odvolal viceprezidenta Mnangagwu. Vyvolalo to totiž obavy, že na jeho miesto nastúpi nepopulárna prvá dáma Grace a nakoniec nahradí aj svojho 93-ročného manžela v prezidentskom kresle. Mugabe stojí na čele Zimbabwe, odkedy krajina získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1980.
Viac k témam: Emmerson Mnangagwa, Robert Mugabe, ZimbabweZdroj: Webnoviny.sk - Robert Mugabe na čele vládnej strany skončil, hrozí mu impeachment © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow