23. január 2019. Miloš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Rómovia kritizujú opatrenia Kaliňáka proti kriminalite, vraj zvýšia napätie medzi nimi a majoritou

 18.1.2018 18.1.2018  

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Plánované opatrenia ministerstva vnútra na riešenie kriminality v rómskych komunitách povedú k zvýšeniu napätia medzi väčšinovým obyvateľstvom a Rómami.
Tvrdí to predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko. Je podľa neho zarážajúce, že rezort vnútra pri príprave týchto opatrení nespolupracoval s rómskymi aktivistami, odborníkmi či s Úradom splnomocnenca na riešenie rómskej problematiky.
Za chybu Tanko považuje aj to, že slovenské médiá pri informovaní o rómskej problematike spolupracujú viac s Nerómami než s Rómami. „Všetko sa robí o nás bez nás,“ vyhlásil pre agentúru SITA.

Tanko vyzval Kaliňáka na dialóg

Tanko považuje za smutné, že za posledných 26 rokov nikto rómsku problematiku vážne neriešil. Ministra vnútra Roberta Kaliňáka preto vyzval na dialóg, na pracovné stretnutie, na ktorom by mohli prediskutovať najvážnejšie problémy tejto komunity.

Odporúčame:OĽaNO reaguje na Kaliňákove opatrenia na riešenie kriminality v rómskych osadách

„O dialóg som sa pokúšal už viackrát, zatiaľ nebol zo strany ministra záujem. Aj my Rómovia vieme dať dobré návrhy na riešenie trestnej činnosti Rómov,“ konštatoval Tanko.
Vyjadril obavy, že plánované opatrenia vrátane zvýšenia policajnej prítomnosti v rómskych osadách môžu vyvolať ešte väčšie nepriateľstvo medzi Rómami a majoritou. „Tento problém sa dá vyriešiť len osvetou a prácou,“ vyhlásil.

Žaloba na ministerstvo vnútra

Tanko privítal, že Európske centrum pre práva Rómov podalo na Ministerstvo vnútra SR žalobu v súvislosti s návrhom legislatívnych opatrení, ktoré by umožňovali zhromažďovanie štatistiky o rómskej kriminalite a zvýšili policajné právomoci v rómskych komunitách.
Plánovaná legislatíva je podľa centra diskriminačná a mohla by byť ľahko zneužitá na prenasledovanie tejto už aj tak marginalizovanej komunity. Centrum sa domnieva, že je založená na antirómskych stereotypoch a nepresných záveroch.
Plánované opatrenia na zníženie kriminality v rómskych osadách sú rozdelené do troch základných pilierov - zvýšenie počtu policajtov v integrovaných policajných oddeleniach v kritických oblastiach, zvýšenie ich kompetencií a občianske hliadky, ktoré budú financované zo zdrojov rezortu vnútra.
Integrované policajné oddelenia s vyšším počtom policajtov budú zodpovedné za situáciu v príslušnej osade. Pilotne budú v Krompachoch, Revúcej a Chminianskej Novej Vsi, ich súčasťou bude aj súbor technických opatrení, predovšetkým kamerový systém. Ministerstvo pripravuje aj integračné opatrenia, na základe ktorých bude riešiť sociálnu situáciu a výchovu detí prostredníctvom komunitných centier.
Viac k témam: František Tanko, kriminalita, ministerstvo vnútra SR, Robert Kaliňák, rómovia, rómske osady, Únia Rómov na SlovenskuZdroj: Webnoviny.sk - Rómovia kritizujú opatrenia Kaliňáka proti kriminalite, vraj zvýšia napätie medzi nimi a majoritou © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow