27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

SaS podáva trestné oznámenie za prevádzku bane v Novákoch

SITA  16.12.2016 16.12.2016  

Poslanci SaS vyzývajú ministra životného prostredia, ministra hospodárstva, predstaviteľov Slovenských elektrární, ako aj Hornonitrianskych baní, aby prevádzku na bloku B3 uhoľnej elektrárne v Novákoch v záujme ochrany zdravia a peňaženiek ľudí, ako aj životného prostredia, okamžite zastavili.BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) - Poslanci NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) odovzdajú v piatok na podateľni Generálnej prokuratúry SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci prevádzky tretieho bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch.
Rozhodli sa tak vzhľadom na hospodárske škody, ako aj negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa poslancov prebieha bez potrebných osvedčení zrejme aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní v oblasti výroby a predaja elektriny.
Na takto vyrobenú elektrinu z domáceho uhlia by sa navyše nemali vzťahovať ani dotované ceny, ktoré regulačný úrad priznal iba jedinému výrobcovi, a tým sú Slovenské elektrárne, a.s. "Ide o podobnú situáciu, ako keď taxikár s licenciou požičia taxík kamarátovi, ktorý nemá ani len vodičský preukaz, aby si cez víkend trochu privyrobil," hovorí poslanec a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Liberáli tvrdia, že v Novákoch naďalej horí v kotle

Liberáli tvrdia, že v Novákoch naďalej horí v kotle, ktorý evidentne nemá na prevádzku žiadne povolenia. "Čo je však ešte horšie, vypúšťané emisie nespĺňajú predpísané limity a výrazne škodia zdraviu ľudí, ako aj životnému prostrediu," vysvetľuje Galek s tým, že sa to celé deje zrejme iba v záujme spálenia čo najväčšieho množstva uhlia, ktoré je síce nepriamo, ale o to štedrejšie dotované z peňaženiek všetkých spotrebiteľov elektriny na Slovensku.
"Podozrenia, ktoré sme prezentovali na tlačovej besede minulý týždeň v pondelok, nám nevyvrátil ani minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý odmietol prísť na mimoriadne zasadnutie výboru pre hospodárske záležitosti, ani zástupcovia Slovenských elektrární. Hornonitrianske bane Prievidza však vo svojom vyhlásení uviedli nové skutočnosti, podľa ktorých si blok B3 prenajali za účelom testovania. Nepriamo však potvrdili, že na jeho uvedenie do prevádzky nemajú žiadne povolenia a dokonca oznámenie o jeho spustení zaslali s 20 dňovým oneskorením," približujú poslanci SaS.

Žiadajú okamžité zastavenie bloku B3

Takéto konanie vyvoláva podľa liberálov množstvo otázok, ktoré vo štvrtok 15. decembra formou otvoreného listu zaslala predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová ministrovi Žigovi ako správcovi 34-percentného balíka akcií štátu v Slovenských elektrárňach. V ňom sa pýta, či bolo ministerstvo o uvedení bloku B3 vopred informované, v akom režime v súčasnosti funguje, či sa budú na elektrinu vyrobenú mimo vydaného ministerského nariadenia opäť skladať všetci občania Slovenska. Druhý otvorený list s otázkami o povoľovacom procese a meraní emisií dostal minister životného prostredia László Sólymos.
Poslanci Jana Kiššová, Anna Zemanová a Karol Galek súčasne vyzývajú ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, ministra hospodárstva Petra Žigu, predstaviteľov Slovenských elektrární, ako aj Hornonitrianskych baní, aby prevádzku na bloku B3 uhoľnej elektrárne v Novákoch v záujme ochrany zdravia a peňaženiek ľudí, ako aj životného prostredia, okamžite zastavili.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow