26. september 2018. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Schválená novela o ÚPN je likvidačná, obete minulých režimov neumlčíte, vyhlásila Jurinová

 12.10.2017 12.10.2017  

BRATISLAVA 12. októbra (WebNoviny.sk) - Schválená novela zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) je likvidačná a ÚPN smeruje k pochovaniu.

Odporúčame:Ústavný súd zrušil rozhodnutia ostatných súdov v kauze Babiš, ÚPN už nebude môcť žalovať

Povedala to na štvrtkovej tlačovej besede poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Erika Jurinová s tým, že štatutárny orgán ako kolektívny orgán ÚPN nebude vedieť riešiť prevádzkové problémy ústavu, čo bude viesť k utlmeniu jeho činnosti.
"Nesmieme dopustiť, aby sa ústav viac ako pamäťou zaoberal prekladaním kopy archívnych dokumentov. Celá aktivita ústavu musí viesť k aktivitám voči verejnosti navonok," uviedla.
Dodala, že ÚPN nemá vlastné sídlo ani múzeum. "Ani nás, ani obete minulých režimov neumlčíte. Vy máte moc, ale na našej strane je pravda," odkázala Jurinová.

Krajňák si podľa Budaja zaslúži rešpekt

Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽANO) doplnil, že šéf ÚPN Ondrej Krajňák dôstojne hájil tradíciu a zaslúži si rešpekt. "Som presvedčený, že sa dostane šanca ľuďom, ktorí chcú poznať minulosť," povedal. Poukázal na to, že v minulosti, v 90. rokoch, strana Most-Híd bránila pred mečiarovskými metódami slovenskú demokraciu a legislatívu.
"Dnes im to nevadí. Dnes sa môžu vymieňať persóny účelovými zmenami zákonov," dodal Budaj. "Nie je ďaleko čas, keď sa ÚPN stane obeťou nejakého zlúčenia alebo zrušenia," uviedol.

Kiska vrátil novelu do parlamentu

Poslanci opätovne schválili prezidentom vrátenú novelu zákona o ÚPN v pôvodnom znení. Zo 136 prítomných za zákon hlasovalo 79 poslancov, 42 bolo proti a 15 sa zdržalo. Prezident Andrej Kiska 3. októbra vrátil NR SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o ÚPN. Podľa novely by sa štatutárnym orgánom ÚPN stala jeho správna rada.

Odporúčame:Kiska nepodpísal novelu zákona o ÚPN, navrhuje v nej niekoľko zmien

Predseda správnej rady by tak len koordinoval jej činnosť a konal v jej mene navonok. Z obsahu schváleného zákona však nie je zrejmé, ako bude správna rada vykonávať všetky právne úkony, ktoré ako štatutárny orgán vykonávať má.
Prezident argumentoval, že to oslabuje zodpovednosť za riadenie a činnosť celého ÚPN. Zároveň pripomína, že slovenský právny poriadok pri inštitúciách verejnoprávneho typu nepozná takúto formu riadenia prostredníctvom kolektívneho štatutárneho orgánu.

Svojvoľné rozhodovanie o členoch

Kiska tiež upozorňoval, že novela zákona zavádza nový dôvod na odvolanie člena správnej rady, a to na základe neurčito formulovaných „nedostatkov“ pri plnení si povinností. "Vytvára sa tým priestor na svojvoľné rozhodovanie o odvolávaní členov správnej rady bez toho, aby sa proti tomu mohli účinne brániť," píše sa v tlačovej správe.
Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák zostane vo funkcii, aj keď jeho kompetencie budú obmedzené. Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov Edit Pfundtner k novele zákona o pamäti národa, ktoré dnes schválila NR SR.

Odpolitizovanie voľby

Podľa pôvodného návrhu, ktorý podpísala aj Pfundtner, neskôr však svoj podpis stiahla, mal Krajňák skončiť vo funkcii 15. októbra. Návrh poslankyne Mosta-Híd však pôvodný zámer zmenil. Krajňák zostane predsedom, ale za ÚPN nebude rozhodovať predseda, ale Správna rada, ktorá má deväť členov, ako kolektívny orgán.
Schváleným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ÚPN ako kolektívny orgán. To znamená, že ním už nebude len samotný predseda Správnej rady, ako to bolo doteraz. Po novom už predsedu Správnej rady nebude voliť parlament, ale Správna rada spomedzi svojich členov. Podľa predkladateľov tak dochádza k odpolitizovaniu voľby.
Viac k témam: Andrej Kiska, Erika Jurinová, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ÚPN Ústav pamäti národaZdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Schválená novela o ÚPN je likvidačná, obete minulých režimov neumlčíte, vyhlásila Jurinová © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow