25. september 2020. Vladislav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Severná Kórea spustila jadrový reaktor, myslia si Američania

SITA  28.1.2017 28.1.2017  

Reaktor má síce výkon iba päť megawattov, môže sa však použiť na výrobu plutónia do atómových bômb.SOUL 28. januára (WebNoviny.sk) - Severná Kórea zrejme uviedla opäť do prevádzky jadrový reaktor vo svojom nukleárnom komplexe Jongbjon. Uviedla to v piatok stránka 38 North, prevádzkovaná Johns Hopkins University's School of Advanced International Studies vo Washingtone, ktorá sledujúcu dianie v tomto izolovanom komunistickom štáte týkajúce sa jeho jadrového programu.
Reaktor má síce výkon iba päť megawattov, môže sa však použiť na výrobu plutónia do atómových bômb. Družicové zábery z 22. januára podľa stránky 38 North zachytávajú paru stúpajúcu z chladiaceho systému reaktora, čo nasvedčuje, že je s veľkou pravdepodobnosťou v prevádzke.
Už snímky z 18. januára zachytávajú prípravy na opätovné spustenie reaktora. Predtým boli z komplexu odvezené tyče s vyhoretým jadrovým palivom.
Napätie na Kórejskom polostrove vzrástlo vlani po tom, čo Severná Kórea uskutočnila dve podzemné jadrové skúšky a odpálila viac ako 20 rakiet. Juhokórejské médiá minulý týždeň s odvolaním sa na armádne zdroje informovali, že Pchjongjang zrejme plánuje čoskoro odpáliť dve medzikontinentálne balistické strely.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow