17. december 2018. Kornélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Školskí odborári chcú viac času na prerokovanie zákona, novela nerieši atraktivitu učiteľstva

 22.2.2018 22.2.2018  

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) - Školskí odborári sa na stretnutí s partnerskými organizáciami zhodli na tom, že budú žiadať od ministerky školstva Martiny Lubyovej viac času na prerokovanie nového zákona o pedagogických zamestnancoch.
„K predloženiu tak dôležitého a rozsiahleho zákona zasahujúceho do postavenia pedagogických a odborných zamestnancov by mala predchádzať odborná verejná diskusia," vysvetľujú odborári. Agentúru SITA informovala Eva Čahojová z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Nespĺňa očakávania odborárov

Predseda odborového zväzu Pavol Ondek upozornil, že v návrhu je veľa nejasností, najmä v súvislosti s platnou legislatívou. Predložená pracovná verzia nespĺňa očakávania školských odborárov. „Dostatočne nerieši problém nízkej atraktivity učiteľského povolania, neobsahuje nástroje na motiváciu mladých učiteľov a chýba v nej prepojenie na súčasný systém odmeňovania", dodal Ondek.

Odporúčame:Slovenskí športovci sú financovaní z viacerých zdrojov, výšku dotácie určujú aj úspechy

Prerokovanie návrhu zákona je podľa programu rokovania Hospodárskej a sociálnej rady naplánované na 16. apríla. Predseda odborového zväzu v mene zástupcov organizácií zúčastnených na rokovaní navrhol ministerke školstva Martine Lubyovej, aby posunula termín prerokovania uvedeného návrhu zákona v Hospodárskej a sociálnej rade minimálne o tri mesiace.

Znenie obsahuje nedostatky

Ako vyplýva z predbežnej informácie o zámere ministerstva školstva pripraviť návrh zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch zverejnenej na právnom a informačnom portáli Slov-lex, súčasné znenie zákona obsahuje viaceré nedostatky, ktoré spôsobujú problémy v aplikačnej praxi.

Odporúčame:Foto: Fico a Lubyová skontrolovali školský lyžiarsky kurz, chcú podporiť aj plavecký výcvik

K najväčším nedostatkom patrí napríklad absencia požiadaviek na etický výkon pedagogickej činnosti a odbornej činnosti, nedostatočná ochrana pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pred sociálno-patologickými prejavmi či nedostatočné reflektovanie úloh v oblasti výchovného a kariérového poradenstva. V novom zákone podľa ministerstva školstva treba posilniť profesijné postavenie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, OZPŠaV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Pavel OndekZdroj: Webnoviny.sk - Školskí odborári chcú viac času na prerokovanie zákona, novela nerieši atraktivitu učiteľstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow