25. máj 2019. Urban. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Slováci majú z utečencov obavy, v prieskume povedali dôvody

SITA  22.12.2016 22.12.2016  

Prevládajúci postoj k príchodu utečencov do Európy je na Slovensku spojený s miernou obavou.
BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) - Európania by utečencom mali pomáhať len v úplne nevyhnutných prípadoch. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS Slovakia, ktorý robila pre Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied v dňoch 11. septembra až 29. októbra.
Spomínaný názor podľa prieskumu zastáva 52,5% opýtaných. Podľa 24,6% respondentov treba utečencom pomáhať v obmedzenej miere a podľa 18,7% opýtaných im netreba pomáhať vôbec. Výrazne pomáhať utečencom treba podľa prieskumu len podľa 1,1% respondentov. K tejto problematike sa nevedelo vyjadriť 3,1% opýtaných.

Obávajú sa príchodu utečencov

Prevládajúci postoj k príchodu utečencov do Európy je na Slovensku spojený s miernou obavou. V tomto zmysle sa vyjadrilo 41,4% respondentov. Ďalších 29,6% opýtaných sa ich možného príchodu dosť obáva a 18,1% sa obáva veľmi. Príchodu utečencov sa podľa prieskumu vôbec neobáva 8,2% opýtaných a 2,9% ich na otázku nevedelo odpovedať.
"Veľmi alebo dosť sa utečencov obáva 53,3% žien a 44,8% mužov. Relatívne najmenej obáv z príchodu utečencov vyjadrujú respondenti z najmladšej vekovej kategórie 18 až 24 rokov (36,4%), najväčšie obavy majú respondenti vo veku 65 a starší (56,8%)," konštatuje tlačová správa SAV. Na otázku, či by chceli utečenci prichádzajúci do Európy prísť aj na Slovensko, odpovedalo podľa prieskumu až 68,4% respondentov, že skôr alebo určite by nechceli. Len menšina si myslí, že by utečenci na Slovensko prísť chceli určite (5,6%) alebo skôr (18%). Spolu 8% respondentov na túto otázku nevedelo odpovedať.

Možné zvýšenie kriminality

Najdôležitejšie dôvody obáv z utečencov sú podľa prieskumu očakávania, že utečenci zvýšia kriminalitu (36,6%) a to, že veľká časť z nich sa nebude chcieť prispôsobiť nášmu spôsobu života (30,6%).
Tretím dôvodom, prečo sa ľudia na Slovensku obávajú príchodu utečencov je podľa prieskumu to, že ich príchod bude stáť priveľa peňazí a tiež strach z útokov islamistických extrémistov. Tieto obavy podľa prieskumu vyjadrilo zhodne 28,8% opýtaných.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow