26. apríl 2019. Jaroslava. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Slováci môžu opäť podporiť svoj strom v európskej súťaži

SITA  24.12.2016 24.12.2016  

Za jedného z 15 finalistov súťaže Európsky strom roka bude možné hlasovať od februára.BRATISLAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) - Slováci budú môcť onedlho opäť dať svoj hlas najkrajšiemu slovenskému stromu v súťaži o Európsky strom roka.

Víťazný platan má asi 270 rokov

Slovensko bude zastupovať víťaz slovenskej ankety Strom roka 2016. Stal sa ním platan z Budatína, ktorý je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku riek Kysuce a Váh. Park založili za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745, jeho hlavným záhradníkom a tvorcom bol Ján František Roder zo Sliezska.
Víťazný platan má asi 270 rokov, obvod kmeňa už prekročil 600 centimetrov a jeho výška dosahuje 27 metrov. V bezprostrednej blízkosti veľkého zdravého platanu rastie ďalší menší, chorý a bútľavý. "Dva platany rastú spolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní," uvádza Nadácia Ekopolis, ktorá anketu Strom roka každoročne organizuje.

Víťazný platan získal v národnej súťaži 2488 hlasov

Za jedného z 15 finalistov súťaže Európsky strom roka bude možné hlasovať od februára. Na víťazný strom čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis.
Víťazný platan získal v národnej súťaži 2488 hlasov. Na druhom mieste sa umiestnila 200-ročná lipa, ktorá rastie na cintoríne v Spišskom Bystrom, tretie miesto patrí pagaštanu z Malého Cetína. O poradí dvanástich stromov – finalistov – rozhodlo rekordných 19 285 hlasov.
"Mnohokrát si až pri vyhlásení výsledkov tejto ankety uvedomíme, aké vzácne stromy rastú v našom okolí, aký majú ekologický, krajinotvorný, estetický a kultúrno-historický význam a ako im môžu škodiť zásahy človeka, klimatické zmeny či znečistenie ovzdušia," povedal Martin Lakanda, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá je tento rok partnerom súťaže.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow